Az elemzői várakozásoknál kisebb, 33 milliárdos veszteségről adott számot a Mol éjjel megjelent gyorsjelentésében. A mostani hitelszűkös időkben pozitív fejlemény, hogy a társaság eladósodottsági mutatója a szeptember végi 39,9 százalékról 35,9 százalékra csökkent. A társaság negyedik negyedévben elért 51 milliárdos EBITDA-ja úgyszintén jobb lett annál, amit az elemzők vártak.
A veszteségek legnagyobb része az elemzők által már sokat emlegetett készlettartási veszteség és értékvesztés volt, amit a hatalmas mértékben csökkenő olajárak okoztak, ez önmagában 460 millió dollárt jelentett az utolsó negyedévben (ez az év végi 199,3 forintos dollárral számolva 92 milliárd forint) szemben a harmadik negyedévi 183 millió dollárral. Jelentős mínuszt okozott a korábbi 25 százalékról 47 százalékra növekvő INA tulajdon konszolidálása, a horvát vállalat ugyanis éves szinten 26,4 milliárd forintos veszteséget termelt.
A kutatás-termelés a szélesen szóródó elemző becslések felső sávjához közeli 38,5 milliárdos kiváló teljesítményt nyújtott, ami ebben a divizióban minden idők legjobb üzleti eredményének számít, köszönhetően a magas gázáraknak, amelyek csak többhónapos késéssel követik az olajárak csökkenését.
A feldolgozás-kereskedelem teljesítményét a készletekkel kapcsolatos veszteségek rontották le, így a szegmens 41 milliárd forintos negatív üzleti eredményt produkált. Itt a pesszimistább elemzőknek lett igazuk szemben a várakozásokon felül teljesítő kutatás termeléssel. Ugyanakkor mint a gyorsjelentésből kiderül, újraelőállítási dollárárakkal számolva ez a divizió sem teljesített rosszabbul mint az előző évben, ami a vártnál kevésbé romló finomítói árréseknek volt köszönhető (különösen a dízel tekintetében amiben a Mol amúgy is nagyon erős).
A vegyipar a tőle elvárt szerény 4 milliárdos teljesítményt hozta, a gázüzlet pedig 8 milliárdos üzleti eredménnyel zárta az utolsó negyedévet, ami valamivel alacsonyabb lett a 10 milliárdos várakozásoknál.
Nincs drasztikus eladósodottság
A Mol valószínűleg a némiképp eltúlzott piaci félelmeket lehűtő adatokat tett közzé az eladósodottsága tekintetében mivel nettó hitelállománya mintegy 90 milliárd forinttal csökkent és bár jelentős (több mint 42 milliárdos) pénzügyi veszteségeket szenvedett el devizahitelei miatt azt a Magnoli és a CEZ opciók nem realizált eredményegyenlege javította. Ennek oka az időszak során bekövetkezett részvényáresés ami a Magnolia opciók esetében nyereséget a CEZ opciók esetében pedig ennél kisebb veszteséget mutatott.
