BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs menekvés, nem várható forinterősödés

A Budapest Alapkezelő elemzője szerint a jelenlegi szintek körül marad az eurókurzus.

2009. február 5. csütörtök, 09:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nincs menekvés, sőt - e szavakkal kezdte Bebesy Dániel a Budapest Alapkezelő szakértője az előadását a Portfolio.hu forintról tartott csütörtök reggeli rendezvényén. Bebesy szerint a korábbi tőkeáramlási folyamatokból és a devizaválságok (Latin-Amerika, Ázsia) egyértelműen látható, hogy a világon jelenleg a legsebezhetőbb a közép-kelet európai régió.

2006-2008-ban GDP-arányosan 6-8 százalék volt a devizahitelek beáramlása ezekbe az országokba, ami nagyon erősen támogatta fizetőeszközeiket - tette hozzá az elemző. A mostani tőkeáttétel-csökkenés a világban ezért nagyon erősen érinti ezeket az országokat, a devizák gyengülése trendszerű, reálleértékelődéshez vezet - fogalmazott. Bebesy úgy vélte, a különböző országok nemzeti bankjai kamatpolitikájukkal vagy intervenciójukkal csak fékezhetik a devizák gyengülését, a különbség az országok között csak annyi, hogy milyen magas kamatok mellett tudják ezt megtenni.

A kilátásokról szólva elmondta, hogy várakozásai szerint az euró árfolyama 300 forint körül maradhat - sőt, e feletti szintek is lehetségesek -, jelentős korrekció pedig nem várható 2009-ben sem. Hozzátette: GDP-arányosan folyamatosan növekvő adósságállományunk lesz, ami nehezíti az államadósság külföldi finanszírozását.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet