BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pókerjátszma a PSZÁF és a bankok között?

Fekete bank után jöhetne a fekete ingatlanalap is - legalábbis ezt szeretnék a bankok, miközben a Felügyelet a pénzintézetekre bízná az ingatlanalapok problémájának megoldását.

2009. január 30. péntek, 15:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyfajta pókerjátszma zajlik a PSZÁF és a bankszektor között: a PSZÁF annak örülne, ha a bankok oldanák meg az ingatlanalapok problémáját befizetéseikkel vagy ingatlanvásárlással, és nem szeretne újabb felfüggesztésekkel vagy más adminisztratív intézkedésekkel tovább segíteni rajtuk.

A bankok viszont nem szeretnének pénzt költeni erre, inkább arra játszanak, hogy az idő, a válság elmúlása majd megoldja a problémákat, esetleg újabb felfüggesztések után - bár senki nem mondta ki nyíltan, nagyjából ezt lehetett kiolvasni a sorok között a Magyar Ingatlanszövetség által rendezett konferencián. (Amelyre a meghívottak közül pont az igazán illetékes Pénzügyminisztérium és a PSZÁF nem jött el.)

Amúgy az ingatlanalapok likviditási gondjainak megoldására, vagy inkább enyhítésére számos ötlet merült fel. Az egyik, hogy a bankok tőkéjük összeadásával létrehozhatnának egy közös ingatlanalapot - az amerikai "fekete bank" mintájára nevezhetjük "fekete ingatlanalapnak" is -, amely átvehetné a problémás, illikvid eszközöket.

A másik, hogy átmeneti megoldásokat kéne találni a bármikor visszaváltható nyílt végű és a csak futamidő végén kifizethető zárt végű alapok között. Többen a bankmentő programokba szerették volna illeszteni a problémát, és felmerült az is, hogy a bankok vállaljanak egyfajta likviditási garanciát az értékpapírokra.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet