BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háromszáz forint fölött lehet az euró teteje

Hosszabb távon is gyenge maradhat a forint de 300 forintot jelentősen meghaladó euró árfolyamra nem számít Szántó András, az Equilor devizapiaci üzletágának vezetője - hangzott el ma a cég sajtótájékoztatóján.

2009. január 22. csütörtök, 13:38

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A független befektetési szolgáltató szakértői osztják azt a piacon általánosnak mondható véleményt, mely szerint a jegybanktól további kamatcsökkentések várhatóak, amik a gazdaságra kifejtett pozitív hatások ellenére tovább gyengíthetik a forintot. A magyar gazdaság kettős csapdában van, hiszen magas kamat esetén elhúzódó recesszióval, magas államháztartási hiánnyal és munkanélküliséggel számolhat. A csökkenő kamat viszont csökkenti az államháztartási hiányt, az esetlegesen csődbe jutó devizaadósok azonban veszélyeztethetik a bankrendszert is.

Ezért a szakértő szerint a jegybanktól a kamatcsökkentések folytatódása mellett az óvatosság is várható a forint/euró árfolyam tekintetében amit 300-310 forintos árfolyam esetén akár már intervenciókkal is védhet a jegybank. Szerinte az intervencióknak nagyobb a valószínűsége mint a kamatcsökkentés megállásának, ugyanakkor az év egészére tekintve már a forint erősödését valószínűsíti a jelenlegi szintekhez képest.

Irány a gyógyszerrészvények

A részvénypiacon a gyengülő forint viszont átrendezheti a korábban megszokott viszonyokat. A korábbi kedvencek, OTP, Mol helyett az idén a gyógyszerrészvények profitálhatnak a fejleményekből azon belül is elsősorban a Richter amely akár az év befektetési sztorija is lehet, különös tekintettel az átváltható kötvények közelgő lejáratára, ami akár a cég önállóságának elvesztését is jelentheti. Szegner Balázs részvénypiaci üzletágvezető szerint a Magyar Telekom esetében nem egyértelműek a folyamatok, az esetleges akvizícó ugyanis a korábbi defenzív osztalékrészvényből növekedési részvényt csinálhat, ez pedig a befektetői kör kicserélődését jelentheti.

Szécsényi Bálint ügyvezető igazgató elmondta, hogy az Equilornál nem számítanak összeomlásra, katasztrófa jellegű eseményekre a válság kapcsán, a világ tőkepiacain folyó összehúzódás, a tőkeáttételek csökkenése inkább lassú csökkenést eredményezhet minden területen, de a korábban ismert alapvető folyamatok változatlanok maradhatnak. Ezért az Equilor is saját részvénypiaci forgalmának csökkenésére számít, devizaüzletágában - bár tavaly itt is csökkenés mutatkozott 2007-hez képest - viszont jelentős potenciált lát mivel a forint gyengülése újabb és újabb befektetők figyelmét irányíthatja rá az ilyen típusú kockázatok kezelésére.

A cég szakértői nagy lehetőségeket látnak az árupiacokban is, mind az olaj mind a gabona árának emelkedésére számítanak. Általánosságban fejtették ki azt a véleményüket, hogy a mostani piaci körülmények között a szigorúbb kockázatkezelés fontossága megnőtt, mind az ügyfelek mind a nekik tanácsadó befektetési szolgáltatók részéről.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet