BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Összeomolhat a dollár

Világszerte megválhatnak dollárban denominált eszközeiktől a befektetők, amely a dollár masszív értékvesztéséhez vezethet, hívta fel a figyelmet a brit monetáris tanács volt tagja.

2009. január 6. kedd, 12:06

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hamarosan megdőlhet az a régi közvélekedés, hogy az amerikai eszközök - élükön az államkötvényekkel - biztos menedéket nyújthatnak válságos időkben, miután a befektetőknek elvesztik türelmüket a világ legnagyobb gazdaságával szemben - nyilatkozta Willem Buiter, a brit monetáris tanács volt tagja a Daily Telegraphnak.

A jelenleg a London School of Economicson oktató professzor véleménye szerint a kiábrándulás az elkövetkezendő 2-5 évben masszív külföldi tőkekivonással járhat az amerikai piacokról, elsősorban a dollárban denominált eszközök és államkötvények terén.

Az amerikai pénznem 2008-as történelmi mélypontról tört föl az elmúlt fél év során, jelentősen megerősödve az euróval és a font sterlinggel szemben. Mindazonáltal Buiter úgy véli, az elmúlt években csak az a közvélekedés tartotta felszínen a dollárt, hogy az Egyesült Államok többet tud keresni tengerentúli befektetésein, mint a külföldi befektetők amerikai eszközeiken. Az elmúlt évek gazdasági folyamatai azonban, tetézve a pénzügyi válsággal rácáfolhatnak erre. Az Egyesült Államoknak így "ki kell költekeznie magát" a válságból, azonban tartozásainak leszorítása érdekében óriási inflációt kell generálnia, amely egyúttal a dollár gyors ütemű elértéktelenedéséhez és ezáltal a kormányzati programok léptékvesztéséhez vezethet.

Ám nem csak Buiter borúlátó a dollárral kapcsolatban. Egy, a Greenwich Alternative Investments által közzétett felmérés szerint a makro hedge fundok kezelőinek 62 százaléka vár rosszabb teljesítményt a dollártól januárban szemben a decemberi 54, illetve novemberi 22 százalékkal. A 10 éves amerikai államkötvények tekintetében az alapkezelők 54 százaléka számít alulteljesítésre, ami megegyezik a decemberi értékkel, míg a semleges kilátások aránya 15-ről 31 százalékra emelkedett - írja a Marketwatch.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet