Az olajtársaság által kiadott indoklás szerint erre azért került sor mert a részvények ellenértékeként felkínált olajipari eszközök (vélhetően részesedések különböző kitermelő társaságokban) átruházásához szükséges jóváhagyások határidőre nem érkeztek meg. Ennek megfelelően az Oman Oil Budapest Limited (az OOC leányvállalata) visszajuttatja a MOL Nyrt. részére a március 12-én átruházott 8 millió 774 ezer 40 db "A" sorozatú Mol törzsrészvényt.
A bejelentés szerint a stratégiai együttműködés a két cég között továbbra is folytatódik, ennek mintegy záloga az OOC által december 19-én bejelentett, 7millió 316 ezer 294 Mol részvény megvásárlása, ami a Mol alaptőkéjének 7 százalékát teszi ki. A bejelentés szerint az adásvételi szerződések felbontása nem gyakorol hatást a Mol IFRS szerint készített mérlegére és eredménykimutatására.
A szerződés felbontásának híre vélhetően váratlanul éri a karácsonyi ajándékok megvásárlásával foglalkozó piaci szereplőket, noha a múlt heti, szintén váratlan és érezhető piaci turbulenciákat okozó könyvépítéses bevásárlás után tulajdonképpen nem annyira meglepő. A két fél nyilván sejtette, hogy a március részvényért eszközöket megállapodást már nem lehet tető alá hozni az idén, ahogy korábban ígérték, az OOC számára viszont úgy tűnik fontos a Molban való részesedés, még fontosabb minthogy az olajipari eszközeitől megszabaduljon. Így azután a korábbi szerződést felbontották, de előtte az Oman Oil még biztosította, hogy ha valamivel kisebb is de legyen részesedése a Molban.
A hír bizonyára nem lesz pozitív hatással az árfolyamra, hiszen így a Mol újra jelentős saját részvénycsomaggal fog rendelkezni olajipari befektetések helyett. Más kérdés, hogy hosszabb távon akár jó fogadtatást is nyerhet, attól függően, hogy a Mol mit fog kezdeni a visszakapott részvénycsomaggal. Egy újabb részvénybevonás híre például biztosan kellemesen hangzana a részvényeseknek, de egy esetleges INA részvénycsere is elképzelhető. A részvénycsomaggal kapcsolatos jövőbeli szándékokról azonban a Mol bejelentés semmit nem szól...
