A hétfői visszaesést nem segítette az amrikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének, Ben Bernankénak az a nyilatkozata sem, amely szerint a Fednek van még ellőhető municiója a válság megfékezésére, állampapírok visszavásárlásával. Tovább fokozta a rossz hangulatot, hogy az amerikai feldolgozóipar 1982 óta nem látott mélységbe zuhant novemberben.
A vezető részvényindexek a zárószakaszban húztak bele csak igazán az esésbe, az egész napos 5 százalékos veszteséget követően a nap végére a Dow Jones 7,7 százalékkal 8 149, az S&P 500 8,9-el 816,21, míg a Nasdaq szintén 8,9 százalékkal 1 398,07 pontra olvadt. A Dow Jones egyébiránt történetének negyedik legnagyobb zuhanását produkálta pontban, 679-et esve.
A legrosszabbul a pénzügyi szektor papírjai szerepeltek. Az előző héten veszteségeinek mintegy felét ledolgozó Citigroup hétfőn hangos recsenéssel szakadt be és végül 22,2 százalékos mínusszal zárt. A zuhanással azonban nem volt egyedül, a Bank of America 20,9, míg a JP Morgan Chase 17,6 százalékot vesztett.
Az energetikai és konjunktúra függő iparágak papírjai sem teljesítettek túl fényesen. Az olajcégeket elsősorban a határidős nyersolaj értékvesztése húzta le, az energiahordozó 9,4 százalékkal gyengülve hordónként 49,28 dolláron zárta a hétfőt New Yorkban. Ennek megfelelően a Chevron 8,8, míg az Exxon Mobil 7,3 százalékot esett.
A konjunktúrának leginkább kitett vállalatok közül a székesfehérvári Köfémen keresztül magyar érdekeltséggel is rendelkező aluminiumipari óriás Alcoa részvénye 13,5, míg az elsősorban munkagépeket gyártó Caterpillar papírja 10,8 százalékot bukott. Az amerikai gazdaság állapotának egyik fő fokmérőjeként is emlegetett General Electric részvénye pedig 9,73 százalékkal ért kevesebbet pénteki záróáránál.
Az igencsak megviselt autóipar szereplői közül a General Motors részvényei ismét délnek vették az irányt, 12,4 százalékkal 5 dollár alá benyomva az árfolyamot. A For pedig azt követően vesztett 5,2 százalékot, hogy bejelentette, fontolgatja a Volvotól való megválást.
Volt azonban egy igen bizarr nyertese is a napnak. A mellnagyobbításnál használatos szilikon-betéteket gyártó Mentor Corp részvényei ugyanis 89,4 százalékot ugrottak arra a hírre, hogy a Johnson&Johnson 1,1 milliárd dollárért felvásárolná a vállalatot.
