BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sohasem támadták a forintot

A BudaCash devizapiaci szakértői szerint nem a magyar gazdaságban, hanem a világpiaci válság hatására globálisan bekövetkezett változások okozták az euró/forint árfolyamának közelmúltbeli kilengéseit. Szerintük nem kéne sokáig ilyen magasan tartani a forintkamatokat.

2008. november 26. szerda, 12:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BudaCash devizapiaci tájékoztatóján elhangzottakból kiderült: valójában nem intéztek támadást a forint ellen, sőt, a hazai deviza a térség országainak devizáival ellentétben meglehetősen ellenállónak bizonyult a világ piacain tomboló válság hatásaival szemben. A brókerház szakemberei által ismertetett összehasonlításból világossá válik: az elmúlt hét év során az euró/forint árfolyama stabilan tartotta magát a 250-255-ös tartományban. A hazai deviza jegyzése néhány napos távlatban ettől a szinttől még a mostani kiugró árfolyammozgások idején sem mozdult el nagyobb mértékben.

Taraczky Andrej, a BudaCash devizapiaci üzletágának vezetője, és Szitás Attila, a brókerház kereskedelmi igazgatója előadásában elmondta: 2001 és 2008 közötti időszakban vizsgálták a forint, a cseh korona, a lengyel zloty és a török líra (régiós szempontból meghatározó jelentőségű devizák) euróval szembeni árfolyam mozgásait. Elemzésükből kiderült: az euró/forint árfolyama a 250-es történelmi középértékhez viszonyított átlag 10 százalékos sávban mozgott, míg a térség devizáinak ingadozása ennél jóval jelentősebbnek bizonyult.

A cseh korona a negatív irányban 13,5 százalékkal, a pozitív irányban mintegy 20 százalékkal, a lengyel zloty plusz és mínusz 20 százalékkal, míg a török líra felfelé 22,2, lefelé pedig 20 százalékkal távolodott el a hétéves középértékétől 2001 és 2008 között. Ezekhez a devizákhoz képest a forint viszonylag stabilnak bizonyult az euróval szembeni 10 százalékos ingadozásával.

A BudaCash szakértői szerint a forint árfolyam-mozgásait valójában nem a magyar gazdaságban bekövetkezetett fejlemények befolyásolták, hanem a világpiacon jelentkező folyamatok együttese. Taracky és Szitás szerint három, egyidőben bekövetkezett változás okozta a forint elmúlt időszakban tapasztalt kilengéseit.

Ezek között első sorban a világgazdaság korábbi likviditásbőségi állapotából a likviditásszűkébe történő átmenetét említették. A szakértők azzal érveltek, hogy a világpiaci illikviditás jelentős mértékű tőkerepatriálást indított el, amely során a hazai állampapírokba fektetett tőkét a külföldi befektetők felszabadították, saját devizájukba konvertálták, majd az országból kivonták. Ez a hazai devizapiacon forinttöbbletet idézett elő, amely a forint euróval szembeni megítélését ideiglenesen lerontotta.

Ezzel egy időben a befektetők kockázatvállalási hajlandósága is nagymértékben lecsökkent, ami a carry-trade pozíciók nagyarányú likvidálásában is meglátszott. Ez tovább növelte a forinttöbbletet, ráadásul a korábbi forintvásárlók egy része is eltűnt a piacról. Emellett az euró/dollár árfolyamváltozása is negatívan hatott a feltörekvő piaci devizákra, hiszen a dollár erősödésével a régiós devizák euróval szembeni megítélése romlani kezdett.

A BudaCash elemzői szerint a forinttal semmi rendkívüli nem történt, ezt többek között az is alátámasztja, hogy a vizsgálat időszakban (2001-2008) a font/jen árfolyama a pozitív irányba 24 százalékos, míg a negatív irányba 30 százalékos elmozdulást mutatott. Ezzel párhuzamosan az euró/dollár 1,2-es középértékéhez képest +33,5, illetve -25 százalékos kilengést produkált.

Mindennek következtében az MNB kamatemelési lépését legfeljebb átmenetileg tartják jó lépésnek a BudaCash szakemberei, amit szerintük minél gyorsabban követni kellene egy kamatcsökkentési periódusnak. Ezzel a jegybank igazodna is a világ szinte összes országában egyébként érzékelhető trendnek.

A szakértők arról ugyan nem ejtettek szót, hogy decemberre további mérséklést várnának-e a központi banktól, azt mindenesetre elmondták, hogy minél gyorsabban kellene csökkenteni a kamatszintet, hiszen a jelenlegi magas kamatokkal tulajdonképpen a devizaadósokat védi az MNB a forinthitelesekkel szemben, ez pedig nagyon sokba kerül a magyar gazdaságnak.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet