BUX 139023.10 -0,34 %
OTP 44900 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spéder: tartható az OTP idei 185-186 milliárdos eredménycélja

Spéder Zoltán, az OTP Bank alelnöke a 2006-os év kapcsán elmondta, hogy tartható lesz az OTP 185-186 milliárd forintos eredménycélja, a jövőt illetően pedig kiemelte az orosz és ukrán leánybankok jelentős növekedési kilátásait.

2006. november 14. kedd, 11:22

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OTP idei akvizícióit (orosz, ukrán, szerb bankok) 514 millió euró értékű átváltható kötvényből és 800 millió euró alárendelt kölcsönkötvényből finanszírozta. Mint Spéder Zoltán, a NAPI Online kérdésére elmondta, az átváltható kötvényhez kapcsolható 14,5 milliós saját részvény értékesítése a negyedik negyedév folyamán az IFRS szerinti saját tőkét 123,5 milliárd forinttal növeli. Megfigyelők szerint így az év végi saját tőke az osztalékfizetés előtt elérheti a 3,1-3,2 milliárd eurót. Az üzlet 50 milliárdos eredmény hatása az IFRS-ben nem, csak a magyar nem konszolidált mérlegben jelenik meg. Ez ugyanakkor az osztalékfizetést nem fogja érinteni.

A finanszírozás költségei jövőre mintegy 65 millió eurót tesznek ki, ám az orosz és ukrán bankok konszolidált eredményhez való hozzájárulása minden bizonnyal felül múlja ezt. Spéder a keleti lehetőségek érzékeltetésére elmondta, hogy a lakáshitelek Oroszországban idén és a következő két évben évi 50, Ukrajnában évi 70 százalékos ütemben bővülnek. Az OTP az ukrán bankjában ennél is gyorsabb növekedésre számít, mivel abban bíznak, hogy az ukrán lakáshitelek területén a bank piaci részesedés a mostani 5 százalékról 10 százalékra növekszik.

A harmadik negyedéves eredmények fényében Spéder reálisnak tartja a 185-186 milliárd forintos éves eredmény tartását. Megfigyelők szerint az éves eredmény a 6,1 milliárd forint egyszeri tétel nélkül is el fogja érni a 185-186 milliárd forintot. Az egyszeri tételek egyébként alapvetően ingatlanértékesítés, illetve az OTP Mastercard étékesítéséből származtak. Az ingatlanokat az OTP Alapkezelő vette meg, és az OTP visszabérli.

Megfigyelők szerint ezekkel a tranzakciókkal nem a nyereség növelése, hanem a szavatoló tőke javítása volt a cél. A harmadik negyedévben a SWAP-al együtt számolt kamatmarzs 7,18 százalékra nőtt, ami majdnem 2 százalékkal magasabb, mint az előző negyedévben. Ez az eredmény elsősorban az árfolyamváltozásoknak köszönhető. Igaz, a másik oldalon ezt a nem kamatjellegű jövedelmek csökkenése - 17 milliárdos veszteséggel - ellensúlyozta.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet