BUX 138414.04 0,57 %
OTP 44370 0,89 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Menekülnek a külföldi befektetők?

Az állampapírpiacon csökkent a külföldi befektetők súlya az idei második negyedévben.

2006. augusztus 22. kedd, 11:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az állampapírpiacon a legszembetűnőbb változás a hitelintézeteket magába foglaló egyéb monetáris intézmények részesedésének növekedése, amellyel szemben a külföldi befektetők súlyának csökkenése áll - tette közzé az MNB.

A külföldiek jelentősen átrendezték portfóliójukat, az államkötvények helyett a rövidebb lejáratú papírokat részesítették előnyben. Ebben a negyedévben sem folytatódott a biztosítók és nyugdíjpénztárak állományának több éve tartó, folyamatos növekedése, így a szektor részesedése három éves növekedés után már féléve csökken. Az állampapírpiacon valamennyi szektor árfolyamveszteséget szenvedett el portfólióján az elmúlt három hónapban.

A részvénypiacon a vezető értékpapírok árfolyamának mérséklődése a tőzsdei kapitalizáció csökkenését eredményezte. A háztartások, a pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok nettó vevők voltak ebben az időszakban, és mindhárom szektor állománya az elmúlt 5 év legmagasabb értékét érte el. Az államháztartás állománya a Mol privatizációja miatt jelentősen csökkent. A nem rezidens szektor szintén nettó eladó volt a vizsgált időszakban. A befektetési jegyek piacán az egyéb pénzügyi közvetítők és a biztosítók, nyugdíjpénztárak voltak a legnagyobb vásárlók. A lakosság részesedése a forgalomban lévő befektetési jegyek állományából enyhe csökkenést követően, a másfél évvel ezelőtti szintre esett vissza.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet