Az állampapírpiacon a legszembetűnőbb változás a hitelintézeteket magába foglaló egyéb monetáris intézmények részesedésének növekedése, amellyel szemben a külföldi befektetők súlyának csökkenése áll - tette közzé az MNB.
A külföldiek jelentősen átrendezték portfóliójukat, az államkötvények helyett a rövidebb lejáratú papírokat részesítették előnyben. Ebben a negyedévben sem folytatódott a biztosítók és nyugdíjpénztárak állományának több éve tartó, folyamatos növekedése, így a szektor részesedése három éves növekedés után már féléve csökken. Az állampapírpiacon valamennyi szektor árfolyamveszteséget szenvedett el portfólióján az elmúlt három hónapban.
A részvénypiacon a vezető értékpapírok árfolyamának mérséklődése a tőzsdei kapitalizáció csökkenését eredményezte. A háztartások, a pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok nettó vevők voltak ebben az időszakban, és mindhárom szektor állománya az elmúlt 5 év legmagasabb értékét érte el. Az államháztartás állománya a Mol privatizációja miatt jelentősen csökkent. A nem rezidens szektor szintén nettó eladó volt a vizsgált időszakban. A befektetési jegyek piacán az egyéb pénzügyi közvetítők és a biztosítók, nyugdíjpénztárak voltak a legnagyobb vásárlók. A lakosság részesedése a forgalomban lévő befektetési jegyek állományából enyhe csökkenést követően, a másfél évvel ezelőtti szintre esett vissza.
