BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már menekülnek a külföldi befektetők? (új)

Az állampapírpiacon csökkent a külföldi befektetők súlya az idei második negyedévben - tette közzé az MNB.

2006. augusztus 22. kedd, 11:52

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az állampapírpiacon a legszembetűnőbb változás a hitelintézeteket magába foglaló egyéb monetáris intézmények részesedésének növekedése, amellyel szemben a külföldi befektetők súlyának csökkenése áll.

A külföldiek jelentősen átrendezték portfóliójukat, az államkötvények helyett a rövidebb lejáratú papírokat részesítették előnyben. Ebben a negyedévben sem folytatódott a biztosítók és nyugdíjpénztárak állományának több éve tartó, folyamatos növekedése, így a szektor részesedése három éves növekedés után már féléve csökken. Az állampapírpiacon valamennyi szektor árfolyamveszteséget szenvedett el portfólióján az elmúlt három hónapban.

A részvénypiacon a vezető értékpapírok árfolyamának mérséklődése a tőzsdei kapitalizáció csökkenését eredményezte. A háztartások, a pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok nettó vevők voltak ebben az időszakban, és mindhárom szektor állománya az elmúlt 5 év legmagasabb értékét érte el. Az államháztartás állománya a Mol privatizációja miatt jelentősen csökkent. A nem rezidens szektor szintén nettó eladó volt a vizsgált időszakban. A befektetési jegyek piacán az egyéb pénzügyi közvetítők és a biztosítók, nyugdíjpénztárak voltak a legnagyobb vásárlók. A lakosság részesedése a forgalomban lévő befektetési jegyek állományából enyhe csökkenést követően, a másfél évvel ezelőtti szintre esett vissza.

A háztartások tulajdonában lévő állampapírok piaci értéke 14,0 milliárd forinttal mérséklődött, amely főként a lakossági befektetők 9,5 milliárd értékű nettó eladásának tulajdonítható, miközben a szektor portfólióján 4,5 milliárd forint árfolyamveszteséget szenvedett el. A legutóbbi negyedévben tapasztalt gyengülés után folytatódott a háztartások állampapírpiaci súlyának - 2004 eleje óta tapasztalt, szinte töretlen - csökkenése, és a szektor részesedése így 2006 június végén 10,3 százalékot tett ki.

A külföldi befektetők az előző negyedévben történt vásárlás után, ezúttal nettó állampapír-eladók voltak, 58,0 milliárd forint értékben. Eközben portfóliójukon 70,4 milliárd forint nagyságú árfolyamveszteséget szenvedtek el. Mindezek következtében a nem-rezidensek tulajdonában lévő állomány 128,4 milliárd forinttal csökkent, így a szektor súlya a forgalomban lévő összes állampapír-állományban június végére 1,2 százalékponttal, 27,3 százalékra gyengült.

A tőzsdei részvények állománya piaci értéken - a 2006. I. negyedévi 646,4 milliárd forintos növekedést követően - 2006. II. negyedévben 619,3 milliárd forinttal (mintegy 7,2 százalékkal) csökkent, így június végén 6999,1 milliárd forintot tett ki. A háztartások ebben az időszakban nettó vevők voltak, 39,4 milliárd forint értékben, ugyanakkor 28,5 milliárd forint árfolyamveszteségük keletkezett. Ennek eredményeként részvényállományuk mintegy 10,9 milliárd forinttal emelkedett, míg részesedésük 0,5 százalékponttal, 4,1 százalékra nőtt. A külföldi befektetők ebben a negyedévben nettó eladók voltak 127,2 milliárd forint értékben, emellett 496,6 milliárd forint árfolyamveszteséget értek el, a kivezetésre került értékpapír miatti csökkenés pedig további 0,9 milliárd forintot tett ki. A szektor részesedése 1,9 százalékponttal, 77,4 százalékra esett vissza a negyedév során.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet