Egy háromtagú amerikai kutató csoport - Kathy Yuan, Lu Zheng és Qiaoqiao Zhu - 2003 augusztusában megjelent tanulmányában állítja, hogy a holdfázisok közvetlen hatással bírnak a tőzsdei részvényárfolyamok alakulására. A kutatók 1984 óta vizsgálják a holdfázisok és a New York-i Értéktőzsde indexeinek összefüggéseit, amelyekből számukra egyértelműen kiderül: a részvényindexek teliholdkor esnek, újholdkor emelkednek. A kínai származású Lu Zheng - aki egyébként a Michigani Egyetem pénzügyi tanszékének tanára, és szakterülete a tőzsdei befektetők és kereskedők döntési mechanizmusainak pszichológiája – állítja: általánosságban újhold előtt két-három nappal érdemes részvényeket vásárolni, mivel a statisztika szerint ekkor a legalacsonyabbak a részvényárfolyamok a vizsgált időszak húsz éves súlyozott átlagához képest. Egy amerikai tőzsdei üzletkötő szerint a holdfázisokon alapuló befektetési stratégia akár havi 4 százalékos hozamot is biztosíthat a tengerentúli részvénypiacokon.
Megszoktuk, hogy a Nap minden nap felkel
A magyar tőzsdei üzletkötők és elemzők mindazonáltal erősen szkeptikusak a tőzsdei asztrológiával kapcsolatban, amelyet semmiképpen sem próbálnának ki a saját területükön. Miró József, az Erste elemzője szerint a tőzsde meglehetősen bonyolult rendszer, amelyben a laikusok igen könnyen találnak misztikus korrelációkat – utólag. „Az asztrológia szimbólumrendszere ráadásul különösen alkalmas arra, hogy bármely két esemény között látszólagos oksági összefüggést találjon”. Ha például hét napig esik az eső, miközben hét napig esnek a részvényárfolyamok is, az nem jelenti azt, hogy azért esnek a részvények, mert esik az eső. Miró tapasztalata szerint ugyanakkor teliholdkor az emberek idegesebbek, a halálesetek, közlekedési balesetek is gyakoribbak. „Nem tartom kizártnak, hogy a tőzsdei kereskedők közérzetét, pszichológiai állapotát rövidtávon befolyásolhatja a telihold, és ez a kötésekben is - bár igen csekély mértékű - szerepet játszhat. Különösen egy bizonytalan, felfokozott tőzsdei hangulatban” – mondja az elemző.
Támad a Mars, esik a dollár
Réti Róbert, a HVB Bank üzletkötője szerint is általános tapasztalat, hogyha egy értéktőzsde fundamentumai nem elég erősek, akkor a befektetők pillanatnyi hangulata nagyban befolyásolja a kereskedést. „A kreált hírre is reagálnak. Ha egy lunatikus asztrológus azt mondja, hogy jövő héten esni fog a dollár, mert a Merkúr oppozícióban van a Holddal, akkor ez általában vigyort vált ki a befektetőinkből, de ha mégis bekövetkezik a dollár esése, akkor szerintem normál üzletmenetben egészen biztos, hogy nem az asztrológus jóslása miatt esett a dollár” – véli a kereskedő. Vagyis az üzletkötő a tőzsdei asztrológiát úgy fogja fel, mint egy olyan elemzést, amelynek nincs valóságalapja, ám különleges pillanatokban, rövidtávon és enyhe mértékben mégis befolyásolhatja a kereskedés hangulatát (mint minden más információ).
Rosszul állt az Uránusz
Vavrek Vilmos, az Equilor Befektetési Rt. tradere sem hisz az asztrológiában, ugyanakkor elmond egy érdekes, témába vágó történetet. Az üzletkötőnek két-három éve volt egy ügyfele, aki az asztrológusa tanácsát követve fektetett be a tőzsdén, ám az akkori értéken tízmillió forintos tőkéjét egyik pillanatról a másikra elbukta. „Üzletkötőként kötelességem végrehajtani az ügyfelem megbízásait. Még akkor is, ha azokat kávézaccból vagy a madarak röptéből kiolvasva hozza” – teszi hozzá Vavrek Vilmos. Az illető ügyfél egyébként hajlíthatatlan volt: nem fogadta el a kereskedő kommentjeit, kizárólag az asztrológusára hallgatott - legnagyobb szerencsétlenségére. "Persze lehet, hogy később 50 milliót nyert az asztrológia segítségével, bár ezt velem nyilván nem közölte" - mondja a trader.
A MOL-t shortra eladni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem
Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője - bár saját elmondása szerint külön-külön ismeri a tőzsde és az asztrológia szavakat – még nem hallott a tőzsdei asztrológiáról, így nincs véleménye a témáról. Az asztrológiával kapcsolatban ugyanakkor sommás megállapítást tesz. „Szerintem az asztrológia lényege nem más, mint a ködösítés, hangzatos, fellengzős, tudományoskodó, bennfentesség látszatát keltő társalgás a semmiről” – véli a tőzsdei elemző, aki egyetlen esetben tartja elméletileg relevánsnak a tőzsdei asztrológiával foglalkozást. „Ha sokan például a holdfázis-logika alapján építenék fel a befektetési stratégiájukat, akkor ez önbeteljesítő jóslatként funkcionálna, és így komoly hatással lenne a részvényárfolyamok alakulására. Ilyen eset viszont szerencsére elképzelhetetlen” – állítja az elemző.
