BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elmaradt a várttól a Mol-eredmény

Bejöttek - kissé túl optimisták is voltak - az elemzők várakozásai a Mol második negyedéves eredményét tekintve: az olajtársaság 10,5 milliárd forint veszteséget termelt a második negyedévben, így féléves eredménye alig 12,3 milliárd forint lett, kevesebb mint harmada az egy évvel korábbinak.

2003. augusztus 14. csütörtök, 08:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A veszteség oka elsősorban a gázüzletág 12,4 milliárd forintra növekedett vesztesége (csak a második negyedév 9 milliárd mínuszt hozott). Mindez persze nem meglepő, mivel a Mol-menedzsment már korábban jelezte, hogy a második negyedév a gázüzlet miatt várhatóan veszteséges lesz.
A ma megjelent gyorsjelentésben Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató meg is adja a Molnál az utóbbi években megszokott becslést a gázüzletág egész éves teljesítményére. Ez várhatóan 15-20 milliárd forint veszteség lesz összesen. A szám mindenesetre a mostani különösebb örömre okot nem nagyon adó gyorsjelentés ellenére biztató, hiszen azt jelenti, hogy a teljes idei évre várható gázveszteség több mint fele már "le van tudva". A következő negyedévek teljesítményét tehát már jóval szerényebb mértékben rontja majd az évek óta problémás gázüzlet.
Az egyéb üzletágak nagyjából a tavalyi év hasonló időszakának megfelelő eredményt produkáltak. A feldolgozás - kereskedelem teljesítményét nagyon erősen befolyásolta a forint dollár árfolyamváltozás hiszen forintban 6, dollárban 29 százalékkal nőtt a szegmens üzemi eredménye. A petrolkémia üzletág sokkal jobban produkált a tavalyinál, ezt a tegnap megjelent TVK gyorsjelentés alapján szintén várni lehetett.
Negatív meglepetés viszont a pénzügyi eredmények alakulása, a júniusban bekövetkezett erőteljes forintgyengülés ugyanis 13 milliárd forintos árfolyamveszteséget okozott a devizahiteleken. Ez azért különösen szerencsétlen a Mol számára, mert eközben a feldolgozás és kereskedelem üzletág teljesítményén sokat rontott az egyébként a félév során meglehetősen erős forint (itt negatív a hatása a viszonylag magas készletezésnek is, ami a finomítói karbantartási munkák volt szükséges).

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet