BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájkfenyegetés a NABI-nál

Sztrájkkal fenyegetőznek a szakszervezetek a NABI kaposvári gyárában, az ügybe a Somogy megyei közgyűlés elnökét is bevonták. A cég vezetése szerint - külső személyek bevonásával - a szakszervezeti vezetők megsértették a problémák esetére megfelelő egyeztetési mechanizmust tartalmazó kollektív szerződést, ezért őket kénytelenek voltak elbocsátani.

2003. május 30. péntek, 11:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Semmiben veszik a dolgozók jogait a NABI kaposvári gyárában - állítják az érdekvédők. A szakszervezet emiatt sztrájkra készül és feljelenti a céget. A dolgozókkal való bánásmódot nehezményező szakszervezeti tagok, akik úgy érzik, a gyárban semmibe veszik a dolgozók jogait, gátolják a munkások szabad szervezkedési jogát, lehetetlenné akarják tenni a szakszervezetet, megfélemlítik a szakszervezet tagjait - levelet írtak a Somogy megyei közgyűlés illetve a megyei szakszervezet elnöknek. A megkeresett politikusok válluka vették az ügyet, s meglátogatták a gyárat.

Ezen gyárlátogatáson állítólag az lett volna a cél, hogy megvitassák a munkaadó és a munkavállalók közötti feszültséget, s tisztázzák az esetleges félreértéseket. A megyei közgyűlés elnöke ezen egyeztetésre utalva már-már 'minősíthetetlenül arrogánsnak, alpárinak' nevezte a dolgozók problémáihoz való cégvezetői hozzáállást. Szerinte ezt erősíti az is, hogy csütörtökön két szakszervezeti vezetőnek jogtalanul, rendkívüli felmondással megszüntették a munkaviszonyát. Az elbocsátással kapcsolatban a szakszervezet vezetője közölte: ha ezt nem vonják vissza, akkor munkaügyi bírósághoz fordulnak.

Érsek Ákos, a NABI kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére elmondta, a társaság és a munkavállalok között fennálló - minden munkavállalóra vonatkozó - kollektív szerződés leír egy mechanizmust, hogy milyen módon köteles minden munkavállaló az őt ért sérelmeket kezelni. Kaposváron ezt az egyeztetési kötelezettséget semmibe véve a két - azóta munkaviszonyából felmenettett - szaszevezeti vezető szervezésében született egy levél, amit olyan helyekre is eljutattak, amelyekre a kollektív szerződés szerint nem kellet volna. A cég vezetése szerint ezzel a felesleges lépéssel megsértették a kollektív szerződést, kikerülték annak egyeztető mechanizmusát. Az ügybe így bevont megyei közgyűlési elnök újságírókkal érkezett meg a mit sem sejtő gyárvezetőkkel történő "jóhiszemű" egyeztetésre, majd pedig heves kirohanást intézett a cég vezetői ellen - fogalmazott Érsek.

Külsős személyek bevonása az ügybe teljességel felesleges volt, a cégnél nagyszerűen működtek a kollektív szerződés által szabályozott egyeztetési mechanizmusok. A kommunikációs igazgató szerint a levélírással és külső személyek bevonásával azonban jelentős kárt okoztak a cégnek a szakszervezeti vezetők, amit a NABI-vezetés sérelmezett és a két levélírót elbocsátotta. A cég a levélben leírt problémákat nem a nyilvánosság előtt kívánja megtárgyalni, erre a kollektív szerződés által kijelölt fórumokat tartja alkalmasnak.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet