Semmiben veszik a dolgozók jogait a NABI kaposvári gyárában - állítják az érdekvédők. A szakszervezet emiatt sztrájkra készül és feljelenti a céget. A dolgozókkal való bánásmódot nehezményező szakszervezeti tagok, akik úgy érzik, a gyárban semmibe veszik a dolgozók jogait, gátolják a munkások szabad szervezkedési jogát, lehetetlenné akarják tenni a szakszervezetet, megfélemlítik a szakszervezet tagjait - levelet írtak a Somogy megyei közgyűlés illetve a megyei szakszervezet elnöknek. A megkeresett politikusok válluka vették az ügyet, s meglátogatták a gyárat.
Ezen gyárlátogatáson állítólag az lett volna a cél, hogy megvitassák a munkaadó és a munkavállalók közötti feszültséget, s tisztázzák az esetleges félreértéseket. A megyei közgyűlés elnöke ezen egyeztetésre utalva már-már 'minősíthetetlenül arrogánsnak, alpárinak' nevezte a dolgozók problémáihoz való cégvezetői hozzáállást. Szerinte ezt erősíti az is, hogy csütörtökön két szakszervezeti vezetőnek jogtalanul, rendkívüli felmondással megszüntették a munkaviszonyát. Az elbocsátással kapcsolatban a szakszervezet vezetője közölte: ha ezt nem vonják vissza, akkor munkaügyi bírósághoz fordulnak.
Érsek Ákos, a NABI kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére elmondta, a társaság és a munkavállalok között fennálló - minden munkavállalóra vonatkozó - kollektív szerződés leír egy mechanizmust, hogy milyen módon köteles minden munkavállaló az őt ért sérelmeket kezelni. Kaposváron ezt az egyeztetési kötelezettséget semmibe véve a két - azóta munkaviszonyából felmenettett - szaszevezeti vezető szervezésében született egy levél, amit olyan helyekre is eljutattak, amelyekre a kollektív szerződés szerint nem kellet volna. A cég vezetése szerint ezzel a felesleges lépéssel megsértették a kollektív szerződést, kikerülték annak egyeztető mechanizmusát. Az ügybe így bevont megyei közgyűlési elnök újságírókkal érkezett meg a mit sem sejtő gyárvezetőkkel történő "jóhiszemű" egyeztetésre, majd pedig heves kirohanást intézett a cég vezetői ellen - fogalmazott Érsek.
Külsős személyek bevonása az ügybe teljességel felesleges volt, a cégnél nagyszerűen működtek a kollektív szerződés által szabályozott egyeztetési mechanizmusok. A kommunikációs igazgató szerint a levélírással és külső személyek bevonásával azonban jelentős kárt okoztak a cégnek a szakszervezeti vezetők, amit a NABI-vezetés sérelmezett és a két levélírót elbocsátotta. A cég a levélben leírt problémákat nem a nyilvánosság előtt kívánja megtárgyalni, erre a kollektív szerződés által kijelölt fórumokat tartja alkalmasnak.
