BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Zalakerámia tulajdonosai ügyelnek a látszatra

Meglepetésre nem a várt papírforma szerint zajlott a Zalakerámia mai közgyűlése. Az új tulajdonos Intergazprom Invest és az ÁÉB több kérdésben látványosan szétszavazott, demonstrálandó, hogy független tulajdonosai a csempegyártó csoportnak.

2003. március 21. péntek, 11:21

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Zalakerámia mai közgyűlése már első nekifutásra határozatképes volt, a részvényesek 51,3 százaléka regisztráltatta magát a 10 órás kezdés előtt. A magas részvételi arány a két nagyrészvényes, az Intergazprom Invest és az Általános Értékforgalmi Bank jelenlétének volt köszönhető; rajtuk kívül alig pár száz darab papír szavazott.
A közgyűlés levezető elnöke az első napirendi pontbak megfelelően javaslatot tett a már hosszú ideje el nem fogadott 2001-es beszámoló elfogadására, a meglepetés ekkor következett.

Az ÁÉB képviselője szükségesnek érezte megjegyezni, hogy kifogásaira a 2001-es beszámolóval kapcsolatban mind a mai napig nem kapott választ az igazgatóságtól, sem a kérésére azt felülvizsgáló KPMG-től.

Az ÁÉB ezután - demonstrálandó a befektetők és a közgyűlés jegyzőkönyvét később olvasok számára - látványosan leszavazta a beszámoló elfogadásáról tett javaslatot, míg az Intergazprom Invest Rt. (legalábbis a szavazati arányok alapján) megszavazta azt. Így tett a bank a következő napirendi pont esetében is, így a Zalakerámia rendes éves közgyűlésén várhatóan a részvényesek ismét újratárgyalják a tavalyelőtti beszámolót, hiszen annak elfogadásához 75 százalékos többségre lett volna szükség.

Az előző tánclépéseket végigjárták a részvényesek az idei üzleti tervekről szóló napirendi pontoknál is: az ÁÉB jegyzőkönyvbe kifogásolta az üzleti terv színvonalát, az ellenszavazatok és tartózkodások miatt e napirend elfogadása is meghiúsult (Ezúttal vigyáztak arra, hogy a szavazati arányok ne egyezzenek meg az előző napirendi pontnál felmutatottal.)

Az ÁÉB kifogásaira az üzleti tervvel kapcsolatban egyébként Takáts Imre vezérigazgató megjegyezte: azt a részvényessel egyeztetve készítették, így számára érthetetlenek a felmerülő aggályok. Véleménye szerint egyébként ennél részletesebb üzleti terv nyilvánosságra hozatala sérthetné a Zalakerámia üzleti érdekeit is, hiszen az az iparágban egyedüli nyilvános társaságként működik Magyarországon.

Az igazgatósági tagok megválasztásánál - az összes korábbi tag lemondása után - folytatódott a két nagyrészvényes függetlenségének demonstrálása. Mindkét részvényes saját tagokat delegált: az ÁÉB Megdet Rahimkulovot és Andrej Gyentyevet, az I.G.P.I. a régóta zalakerámiás Albrecht Lórántnét és a szintén régóta a céghez kötődő Hegyi Sándort; ezen felül biztosították az ÁÉB-Intergazprom többséget is, Petre Gábor I.G.P.I. vezérigazgató jelölésével.

Az üzleti terv és a tavalyelőtti beszámolónál történt szétszavazás után a részvényesek már nem érezték szükségét további függetlenség-shownak, s a javasolt igazgatósági tagokat 100 százalékos helyeslés mellett elfogadták. Az új igazgatóság 2008-ig marad hivatalban. Az fb nem dolgozói küldöttei is lemondtak, az irányító pozícióba került részvényesi duett minkét tagja egy-egy tagot jelölt helyükre.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet