BUX 139864.61 0,17 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csontváz a Buda-Cash szekrényében?

A Buda-Cash Brókerház Rt. mérlege évek óta valótlan képet mutat, mert nem képeztek céltartalékot egy, a cég ellen immár öt éve folyó perre, amelyben a társaságtól közel egymilliárd forintot követelnek - írja a Magyar Nemzet. A PSZÁF folyamatban lévő ügyről nem nyilatkozik.

2003. március 4. kedd, 09:12

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lap tudósítása szerint az eljárás tétje kamatok nélkül 455 millió forint, ennyit követel ugyanis a cégtől a korábban olajügyekbe keveredett, később ártatlannak bizonyult Tálosi János, az ujjlenyomat-felismerő berendezéseket fejlesztő egykori Dermo-Trade Rt. volt résztulajdonosa.

Még 1997-ben kötött megállapodást a Dermo-Trade-részvények adásvételére Tálosi és a Buda-Cash. A brókercég bizományosként kötött megállapodást a volt cégvezetővel, a papírok megvételére a lap által MSZP-közelinek vállalkozó, Vindics József, mint a Pretium Holding Rt. tulajdonos-igazgatója adott megbízást a Buda-Cash-nek.

Tálosi szerint a Buda-Cash megbízói nehéz helyzetét - nevezetesen azt, hogy ellene olajügyek és milliárdos jövedéki visszaélések miatt nyomozott a rendőrség - kívánták kihasználni, hogy megszerezzék vállalkozását.
Tálosi az eladott Dermo-Trade-papírokért azok 10 százalékát, 112,4 millió forintot kapott a brókercégtől, ám később megtámadta az ügyletet, s akkor már 455,3 milliárd forintot követelt, feltűnő értékaránytalanságra hivatkozva. A követelés összege mára a kamatokkal együtt megközelíti az egymilliárd forintot, azaz a brókercég alaptőkéjének több mint felét. Az öt éve folyó pereskedésnek még az első fokú szakasza sem zárult le.

A Buda-Cash könyvvizsgálója szerint azért nem képeztek céltartalékot, mert kizárólag jogi szakvélemény mondhatja ki, hogy egy per miatt keletkezhet-e veszteség, vagy sem, ám ilyen szakvélemény eddig nem született.

Az ügyről a Magyar Nemzet megkeresésére a PSZÁF kommunikációs vezetője - lévén, hogy a per még első fokon sem zárult le - nem nyilatkozott, ám közölte: nem várható el, hogy egy-egy pénzügyi szolgáltató a teljes perérték erejéig tartalékot különítsen el, miközben még első fokon sem született döntés.

A lap által megkeresett igazságügyi könyvszakértő úgy vélekedett, hogy a per megindításáról a Buda-Cashnek haladéktalanul értesítenie kellett volna a könyvvizsgálót, a felügyelő bizottságot és a PSZÁF-ot. A szakember szerint 455 milliós céltartalékképzés lett volna indokolt, mivel a bíróság a pert befogadta és érdemi tárgyalásokra is sor került.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet