BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rába-pakettet vett a Wallis

Az elmúlt évtized egyik legsikeresebben terjeszkedő magyar cégcsoportja, a Wallis Rt. megvásárolta a Graboplast 8,38 százaléknyi Rába-pakettjét. Kérdés, hogy a tranzakció csak az állítólag akvizíciókra készülő Graboplast cash-állományát hivatott-e javítani, vagy a Rába esetleges teljes felvásárlásának kezdetét jelenti. Bajnai Gordon Wallis-vezérigazgató lapunknak mindenesetre a leghatározottabban cáfolta ez utóbbi feltételezést.

2002. december 13. péntek, 08:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az eladó és a vevő közös közleményben jelentette be, hogy a Graboplast Rt. eladta a Wallis Rt.-nek 8,38 százalékos Rába-pakettjét. A vételár egyelőre nem nyilvános (információink szerint nincs messze az elmúlt időszak névértéket nem sokkal meghaladó átlagárától), s arra sincs válasz, hogy a Rábában tulajdonosként a privatizáció óta jelen lévő Graboplast miért pont most adta el részesedését. A Graboplast már évekkel ezelőtt deklarálta, hogy előbb vagy utóbb meg szeretne válni 1475 forinton megszerzett Rába-részvényeitől (erre az első korabeli elképzelések alapján egy frissen létrehozandó, kisalföldi kockázati tőketársaságba való apportálás keretében került volna sor). Ugyanakkor a Grabóba történt tavalyi bevásárlásakor a Wallis még semmilyen szerepet nem kívánt vállalni a gépipari csoport irányításában.

Az eladást a Grabo részéről indokolhatja, hogy a társaság már szeptemberben deklarálta középtávú stratégiáját, amelyben Jancsó Péter vezérigazgató a cég növekedésének szűk keresztmetszeteként a kapacitáshiányt jelölte meg. Ezt pedig akkori elmondása szerint vagy kapacitásbővítő beruházásokkal, vagy akvizícióval tervezték enyhíteni. Így az időpontot akár egy készülő akvizíció cash-igénye is indokolhatja. A Wallis tulajdonosi képviseletét a Rábában a közlemény szerint továbbra is Jancsó Péter látja el (aki a holding partneri programjának keretében maga is Wallis-tulajdonos immár).

A Wallis szerint a közvetlen részesedés megszerzésével tágabb mozgásteret kap tulajdonosi érdekeinek érvényesítésére, tulajdonosi stratégiájának kidolgozása azonban még csak most kezdődik. A mostani tranzakció egyszerű, a csoporton belüli átrendezésnek tekinthető - mondta Bajnai Gordon, a Wallis Rt. vezérigazgatója a NAPI Gazdaságnak. Így a Graboplast a fő üzletágaira tud koncentrálni, s a Wallis is azt teszi, amihez a legjobban ért, tulajdonosként jelenik meg egy cégben.

A találgatásoknak elébe menve Bajnai a leghatározottabban cáfolta a feltételezést, amely szerint a Wallis esetleg a Rába felvásárlását tervezné.
Nem lenne meglepő, ha a tegnapi bejelentés után a Rába-részvények iránt heves érdeklődés mutatkozna a befektetők részéről. Az amúgy is meglehetősen spekulatív részvénnyel kapcsolatban az elmúlt időszakban ugyan nem voltak felvásárlási találgatások, de a Wallist - a vezérigazgatói nyilatkozat ellenére - vélhetően sokan fogják azzal gyanúsítani, hogy hamarosan az egész Rába feletti kontroll megszerzéséért fog küzdeni. A Rába gazdálkodási adatai egy mélyponton lévő társaság képét tárják a szemlélődő elé, a menedzsment nemrég újabb másfél milliárdos utolsó negyedéves üzemi veszteség rémével riogatta a befektetőket. Ugyanakkor a Rába-részvények 180 napos forgalommal súlyozott átlagára mindössze 1171 forint, így egy nyilvános vételi ajánlat esetén a most megszerzett pakettel együtt a teljes Rába szőröstül-bőröstül - saját részvényeket nem számolva - 14,86 milliárd forintba kerülne egy ajánlattevőnek, ez kevesebb, mint két és félszerese a cég első kilenchavi, 6,6 milliárdos pozitív cash flow-jának, és alig haladja meg a 24 milliárdos saját tőke 60 százalékát.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet