Az utolsó pillanatban megváltozott Eravis-osztalék igencsak meglepő. Az Eravis egy hete közölte, hogy minden részvényre 3000 forintot fizet, majd nem sokkal később pontosítás következett, az elsőbbségire ezer forintra módosította az osztalékot, a törzsre maradt a háromezer. Most viszont, a ma 10 órakor kezdődő Eravis-közgyűlés előtt kiderült, hogy az osztalékelsőbbséginek ezer, törzsrészvényekre tízezer forintot fizetnek. Két hét alatt tehát most harmadszor változik az Eravis fő tulajdonosának osztalékelképzelése. Az Eravis több mint 98 százaléka egyébként már az Arago tulajdonában van.
Nem kevésbé meglepő az ezer forintos Pick osztalék sem. A szalámigyárról tavaly évközben többször elhangzott, hogy rendkívül nehéz év számára a 2001-es, és ezt az eredménykimutatás is igazolta. Ezek után egy soha nem látott mértékű osztalékot (tavaly nem volt osztalék a Picknél) semmilyen gazdasági racionalitás nem igazolhat - hacsak nem az Arago-csoport speciális és a közvélemény elől rejtett logikája. A Pickben egyébként mintegy 82 százaléka van az Aragonak.
Az igazgatóság közzétette azt is, hogy az Arago Befektetési Holding Rt. éves rendes közgyűlése számára osztalékfizetést – a fix osztalékot biztosító részvényfajtán kívül – nem javasol. Az Aragoban a közkézhányad a tőzsdei sorozat 40 százaléka, durván 510 ezer darab, talán ez indokolja a döntést.
A bőkezű osztalékok mögött láthatóan pusztán az áll, hogy az Arago most már a Pickben legnagyobb, az Eravisban majdnem kizárólagos tulajdonos. Több mint 3 milliárd forint folyik be ily módon a Pick-től és majdnem 3 milliárd forint az Eravistól, utóbbi ezt vélhetően nem is tudja készpénzben kifizetni, hanem hitelfelvételre kényszerül. Az Arago ezzel mintegy 6 milliárd forinthoz jut, amiből ki tudja fizetni a Pickre felvett Raiffeisen-hitelt. Az Aragot ismerve persze az sem lenne kizárt, ha folytatódna a bevásárlókörút, bár az is igaz, hogy a magyar tőzsdén a célpontok meglehetősen megfogyatkoztak. Van még egy lehetséges oka, hogy a befektetési holding pénzt akar átcsoportosítani, ez viszont csak a holnapi Zalakerámia közgyűlésen derül ki. Holnap Tófejen derül majd ki, hogy lesz e Arago-ÁÉB párharc, bár meg kell jegyezni, hogy az Arago esélyei az ÁÉB-bel szemben most sokkal jobbak, mint a magyar államéi voltak a BorsodChem esetében.
