A tegnap aláírt felügyeleti megállapodás az első, amelyet a PSZÁF külföldi partner biztosításfelügyelettel kötött. A megállapodás eredményeként teljessé vált az osztrák felügyeleti hatóságokkal az együttműködés köre, mivel az értékpapír-felügyelettel 1998. november 16-án, a bankfelügyeleti hatósággal pedig 2001. december 13-án került sor hasonló megállapodás aláírására. A mostani megállapodás további érdekessége, hogy az osztrák felügyeletek április 1-jén történő egyesítése után az együttműködést a PSZÁF az ugyancsak integrált osztrák pénzpiaci felügyelettel fogja folytatni.
A mostani aláírás szervesen illeszkedik a PSZÁF nemzetközi és felügyeleti politikájába, amelynek célja, hogy mind szorosabbra fonja az együttműködést valamennyi fontos külföldi felügyeleti hatósággal, amelyek a magyarországi, külföldi érdekeltségű pénzügyi szervezetek anyaintézményeit felügyelik - áll a PSZÁF közleményében. Az értékpapír-piaci területen már kilenc különböző OECD-ország felügyeleteivel létezik hasonló együttműködési megállapodás, míg banki területen három megállapodás van.
A megállapodás megteremti a lehetőségét annak, hogy a két felügyelet törvényes keretek között adatokat és információkat cseréljen, kölcsönösen helyszíni vizsgálatokat folytasson az anyaintézményeknél és azok leányintézményeinél, vagy együttműködjön olyan események, fejlemények és kockázatok feltárásában, amelyek ugyan saját területükön jelentkeznek, hatásuk azonban a másik ország biztosítási rendszerét is érinthetik. A megállapodás ezen túlmenően rendszeres szakmai konzultációkat is előirányoz a két felügyelet munkatársai között.
