Rétfalvi György vezérigazgató elmondta, hogy tavaly félévkor megtört a szeszes italok forgalmát az utóbbi három évben jellemző pozitív tendencia. A teljes forgalom mindössze 15 százalékát adó prémium kategóriában inkább csökkent a fogyasztás (e körben a Zwack részesedése 73-75 százalék, amelynek kétharmadát az Unicum, negyedét a fütyülős barack adja), az összességében 7-8 százalékos növekedést a teljes piac 70 százalékát adó alacsony árkategóriás italok adták. A Zwack a piaci átlag felett teljesített, bruttó árbevétele 11,2, nettó árbevétele 8,5 százalékkal nőtt. A teljes árbevétel négyötödét a saját termelésű italok adták, ezek forgalma (12 milliárd 978 millió forint) 16,2 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet. A forgalmazott márkatermékek – jórészt a Zwackban 26 százalékos tulajdonos Guines UDV termékei – iránt viszont csökkent a kereslet, a 3,672 milliárdos forgalom 11 százalékkal maradt el a 2000-es szinttől. Tavaly egyébként új területekre merészkedett a kétszáz éves cég: a Zwack Borház immár nem csak kizárólagos alapon forgalmaz egyes pincészeteket, hanem igyekszik széles körű borválasztékot – jelenleg 150 tételt – tartani.
A Zwack tavaly igen sokat költött márkaépítésre és marketingre, ami meg is látszik az eredményen. Az utolsó negyedévben ugyan némileg visszafogták az ez irányú kiadásokat, ám e költségek így is 60-70 százalékkal voltak magasabbak, mint 2000-ben. Az erőfeszítéseknek tudható be a korábban inkább csak jelképes mértékű export erőteljes – 115 százalékos – növekedése. Az elsősorban Olaszországba, Németországba és Észak-Amerikába irányuló Unicum- és barackpálinka-kivitel ennek ellenére nem haladja meg az árbevétel 5 százalékát (813 millió forint).
A 2 milliárd 304 millió forintos – a 2000-esnél 13 százalékkal kisebb – üzemi eredményből 2 milliárd 034 milliót a saját italok, 270 milliót a forgalmazott márkatermékek produkáltak, utóbbiak 2000-ben még üzemi szinten 391 milliós profitot hoztak. A korábbi éveknél nagyobb volt tavaly a pénzügyi eredmény súlya (115 millió), ám az év végén – hosszú évek óta először – hitelt kellett felvennie a vállalatnak (613 milliót), amit a decemberi szezonban eladott árából január közepén már sikerült törleszteni. Az adó előtt 2,42 milliárd forintos IAS szerinti adózás előtti eredmény (magyar számvitel szerint 11 millióval több) meghaladja ugyan a 2,39 milliárdos adó előtti és 1,96 milliárdos adó utáni tervet, de háromnegyedévkor még úgy tűnt, nagyobb lesz a túlteljesítés. A vezérigazgató egyik utalásából kiderült, hogy a második félévet jellemző kedvezőtlen piaci folyamatok januárban is fennálltak, így kérdés, hogy mennyire lesz tartható az idei évre még a tavaly áprilisban elfogadott négyéves stratégiai tervben meghatározott 18,5 milliárdos nettó árbevétel (NAPI Gazdaság, 2001. április 25., 12. oldal).
Az adó után 1 milliárd 990 millió forintra becsülhető profit – a Zwack évközben mindig csak adó előtti számokat publikál – elvileg elegendő lenne a tavalyi, 750 forintos részvényenkénti osztalék (összesen 1,5 milliárdos) kifizetésére, de nagy kérdés, hogy ehhez ragaszkodnak-e az eddig jobbára igencsak osztalékérdekelt fő tulajdonosok. A tavalyi 750 forint 67 százalékos kifizetési rátát jelentett, ez láthatóan egy, a két fő tulajdonos és a menedzsment közötti kompromisszum eredménye volt, hiszen a deklarált osztalékpolitika – amellyel nem sok magyar tőzsdei cég dicsekedhet – 50-80 százalékos kifizetési rátát tartalmaz. Ha idén is marad a tavaly szint, az 650, esetleg 700 forintos osztalékot jelenthet, ami persze még mindig igencsak vonzó, 10-11 százalékos osztalékhozamot jelent.
