Az ügyről nem sokat lehet tudni, de a kiszivárgott információk nem vágnak egybe az utóbbi idők fejleményeivel. A Microsoft ellenes szövetség eddig sem volt teljesen egységes, ha a szövetségi kormány most nem jár sikerrel, akár az egyik tagállam is folytathatja az eljárást. (A Microsoftot egyszer már elmarasztalták e szövetség fellépése nyomán, ám a legfelsőbb bíróság szakmailag hibásnak minősített az ítéletet és visszautalta az eljárást az első fokra.) Márpedig a Microsoft ellenes hangok felerősödtek a múlt héten, miután a cég bemutatta új programját az XP-t. Ebben az ellenfelek szerint minden korábbinál jobban tetten érhető a Microsoftnak az a törekvése, hogy az operációs rendszerek piacán élvezett monopol helyzetével visszaélve, monopolizálja a kiegészítő kezelő szoftvereket is, beépítve rendszerébe mindent, amit manapság használnak az internetezők és a vállalkozások.
Ha lesz megállapodás akkor az arról szól majd, hogy a Microsoft a gyártókkal kötött szerződésekben nem törekszik a kizárólagosságra, azaz lehetővé teszi, hogy azok nem Microsoft szoftvereket is telepítsenek gépeikre. Az ügylethez közli források szerint a megállapodás tervezet azt is tartalmazza, hogy a Microsoft hozzáférést biztosít más szoftvergyártóknak a Windows forráskódjainak egy részéhez.
Rossz nyelvek szerint a megállapodás lebegtetésével a Microsoft időt akar nyerni ahhoz, hogy az XP eladások elérjék a kritikus tömeget, a felhasználók megismerjék és megszokják az új operációs rendszert, és ne nagyon vágyjanak annál jobbra.
