BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A FAZ borúlátó a BÉT jövőjét illetően

Amilyen jók a magyar gazdaság mutatói, olyan siralmas a budapesti tőzsde helyzete - mutatott rá keddi elemzésében a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2001. szeptember 4. kedd, 11:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A német konzervatív újság MTI által ismertetett írása szerint a magyar gazdaság - dacolva az amerikai és az európai növekedési gondokkal - meglepően jól tartja magát. A jegybank legújabb adatai szerint az első félévben a közvetlen beruházások értéke 10,5 százalékkal 816 millió euróra nőtt. Emellett kitudódott, hogy néhány neves nemzetközi cég fontolóra vette termelési helyszíneinek áttelepítését Magyarországra.
Nem ilyen rózsás a budapesti tőzsde helyzete: az értékpapírpiac nem volt képes kivonni magát sem a nemzetközi börzéken eluralkodott besszhangulat alól, sem pedig a technológiai és távközlési papírok összeomlásából. Ennél is drámaibb fejleménynek tartja a lap, hogy a magyar részvénytőzsde az utóbbi években folyamatosan zsugorodott, és szerepe az ország gazdasági életében egyre jelentéktelenebbé válik. A budapesti értéktőzsdére több mint egy éve vezették be az utolsó új céget; két magyar vállalat pedig - a kedvezőtlen piaci helyzetre és a nyomott árfolyamokra való tekintettel - lemondta a tőzsdére vonulást. Az a kevés cég, amely mégis a börzére igyekszik, a kicsiny budapesti piac helyett inkább egy nagy nemzetközi tőzsdét választ. A BÉT-et nyomja, hogy a külföldi befektetők érdeklődése csökken, holott a múltban ők jegyezték a forgalom 50-70 százalékát. Újabban azonban - a hazai befektetőkhöz hasonlóan - mindinkább hátat fordítanak a BÉT-nek, ahol az idei év második negyedében újabb 225 millió márkának megfelelő veszteséget könyvelhettek el.
A megoldást sokan a közép-európai (Budapest, Prága, Varsó) tőzsdék összevonásában látnák, ám a javaslatokat eddig nem követte tett. A mentőövet alighanem a három nagy európai tőzsde (Frankfurt, London, Euronext) egyikével való együttműködés jelenthetné, kérdés azonban, milyen érdekük fűződhetnék a nagy börzéknek egy budapesti méretű „minitőzsdéhez”? A budapesti piac jelentősége alighanem tovább csökkenne, ugyanakkor minden együttműködés jelentős beruházást igényelne, hiszen a BÉT elektronikus adásvételi rendszere nem kompatibilis a nyugat-európaiakkal.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet