BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol kész a szükséges nagyságú gdanski befektetésre

Mol Rt. kész és képes annyit befektetni a gdanski kőolajfinomítóba, amennyit a piac megkövetel, és szavatolja a jelenlegi foglalkoztatás fenntartását is - közölte az MTI, idézve az Áldott Zoltán, a magyar kőolajipari vállalat befektetési stratégiáért felelős illetékese által a Rzeczpospolitának adott nyilatkozatot.

2001. március 26. hétfő, 12:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elemzők szerint a gdanski kőolajfinomító 1-2 milliárd dollár befektetést igényel. Áldott Zoltán utalt arra, hogy a Slovnaftba, melynek a Mol részvényese, és 2003-tól többségi tulajdonosa lesz, az elmúlt három évben a magyar cég 600 millió dollárt, saját finomítóiba pedig tíz év alatt több mint egymilliárd dollárt ruházott be.
A lengyel napilap munkatársa arra is kíváncsi volt, mi igaz azokból a híresztelésekből, melyek szerint a Mol Rt. ajánlata mögött az orosz Jukosz állna. Áldott Zoltán cáfolta, hogy a Molnak orosz részvényesei lennének, de megerősítette, hogy a cég orosz kőolajat vásárol, és egyik fő szállítója éppen a Jukosz. A Mol Rt. szívesen befektetne valamelyik orosz kőolajfeldolgozó cégbe, kézenfekvő lenne éppen a Jukosz, ha ezt az orosz törvények lehetővé tennék - tette hozzá.
A magyar szakember utalt arra, hogy a fejlett piacokon egyetlen szállítónak sincs 20 százaléknál nagyobb részesedése, és ez - véleménye szerint - így lesz Lengyelországban és Magyarországon is. Ezért a mai helyzetben nincs realitása annak, hogy Lengyelországban egyetlen nagy, erős szállító legyen a piacon, bár a helyzet változhat - tette hozzá.
A Mol, a PKN Orlen (a legnagyobb lengyel kőolajipari cég) és az osztrák OMV közötti együttműködési tárgyalásokról szólva Áldott Zoltán azt mondta, hogy egyelőre nincsenek kötelező erejű megállapodások.
A Mol-nak nincsenek olyan tervei, hogy esetleg megvásárolja a leunai német kőolajfinomítót (amellyel korábban a PKN Orlen kacérkodott), mert már jelen van a német piacon, termékeit exportálja Bajorországba. A magyar kőolajipari vállalatot Közép- és Kelet-Európa érdekli - szögezte le végezetül a magyar szakember.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet