BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az utóbbi idők legjelentősebb jogszabályát élesítette Brüsszel

Az EU hamar felvette a kesztyűt a mesterséges intelligencia trendjével szemben, az augusztustól hatályba lépett EU AI Act még a GDPR-nál is fontosabb jogszabály lehet a cégek számára.

2024. augusztus 15. csütörtök, 06:32

Fotó: Getty Images / Silas Stein
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az új jogszabály az MI-rendszerek fejlesztésére, forgalmazására, szolgáltatás nyújtására és használatára vonatkozik, melyeket egységesen igyekszik szabályozni a kontinensen.

A rendelet célja, hogy az Unió felkészüljön a digitális korra, és a várakozások szerint támogatja majd az innovációt és a mesterséges intelligencia emberközpontú, továbbá megbízható elterjedését és célja, hogy az állampolgárok egészségét, biztonságát és alapvető jogait, továbbá a jogállamiságot és a demokráciát megvédje, ahogy a környezetet is a lehetséges káros hatásoktól.

A Digital Hungary cikke szerint ugyan a tervezett szabály minden területen tevékenykedő vállalatra vonatkozik, a leginkább a bankok, a technológia, az élettudományok, a közművek és az egészségügy érintettek. Ennek az az oka, hogy a felsorolt szektorokban vélhetően a legnagyobb koncentrációban találhatók meg azon rendszerek, amelyeket magas kockázatúnak sorol be a rendelet.

Ilyenek lehet a biometrikus kategorizálás, az érzelemfelismerés, a hitelképesség értékelése, továbbá a toborzáshoz és a kritikus infrastruktúrához kapcsolódó bizonyos megoldások.

A cikk szerint a vállalatok számára a rendelet átmeneti időszakot biztosít, hogy a követelményeket teljesíthessék. Ugyanakkor az elfogadhatatlannak vélt rendszerek tilalma már 6 hónapon belül hatályba lép.

Az utazási portálokon garázdálkodó csalókat is segíti a mesterséges intelligencia
Elkerülhetjük a csapdát az általános megközelítéssel: ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet