BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aranyos történet: a becsült aranykészletnek csupán csak egy százalékához tudunk hozzáférni

Rengeteg arany van a Földön, félméteres magasságban beboríthatnánk vele a felszínt. Ezt azonban mégsem fogjuk megtenni.

2023. szeptember 27. szerda, 12:42

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az emberiség egy jó ideje az aranyat tartja számon a legértékesebb nemesfémnek. Teszi ezt annak ellenére, hogy a jelen álláspont szerint is tele van a Föld aranykészletekkel, annyira, hogy óceánt rekeszthetnénk belőle.

Csakhogy van egy kis bökkenő: a becsült aranymennyiségnek csupán az egy százalékához tudunk hozzáférni.

Egy 2006-os kutatásban egy tudóscsoport megvizsgálta a Föld magjának az összetevőit. Az már eddig is tisztázott volt, hogy többnyire vasból és nikkelből épül fel, melyet a földrengések szeizmikus hullámai is elárulnak. Azonban azt már nehéz megmondani, hogy pontosan milyen mennyiségben.

A kutatók viszont arra következtettek, hogy az aszteroidák összetétele nagyjából megegyezik a Föld összetételével, mivel az úgynevezett protoplanetáris korong ugyanazon részéből keletkeztek – írja a Dívány. Éppen ezért az aszteroidák pontosabb becsléseket adhatnak arról, mi lehet a földkéreg közelében.

Ennek a kutatása pedig könnyebb, mint elsőre tűnik, hiszen a meteoritok kiváló mintának számítanak.

Bernard Wood, a Macquarie Egyetem professzora kutatócsoportjával arra jött rá, hogy a folyékony vasban nem oldódó elemek nem jutnak be a magba. Ebből pedig az következik, hogy a világ aranykészletének legalább 99 százaléka a földmagban található.

Idáig lefúrni azonban lényegében lehetetlen, de egy aszteroidán bányászni nem az.

Ezt olyannyira így gondolják a kutatók, hogy 2023 októberében a NASA missziót indít a Psyche nevű aszteroidára, hogy megvizsgálják, mennyi arany is akad rajta. A kutatócsapat szerint azonban nem érdemes dollármilliókat érő aszteroidával számolni.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet