A BASE Jump nevű sport első szava tulajdonképpen mozaikszó az épület, az antenna, a viadukt és a sziklafal szavak angol megfelelőinek kezdő betűiből. És innen már nem is nehéz kitalálni, hogy honnan ugrálnak speciális ejtőernyőikkel a zuhanás szerelmesei: mindenhonnan, ami 100 méter felett van.
A sport nagyjából 15 éve indult a tengerentúlról, ám az első ugrások pontos földrajzi meghatározása nem ismert. Mára meghódította a világot akkor is ha "csak" rétegsportról van szó. Magyarországon hivatalosan 2000-ben datálták az első ilyen ugrást, jelenleg 10-15 magyar ugró űzi ezt a sportot - világviszonylatban ez a szám 8 ezer körül mozog. A szerény elterjedtség főleg azzal magyaráhzató, hogy komoly előképzettség szükséges ahhoz, hogy valaki egy szál ejtőernyővel egy torony tetejéről leugorhasson.
Mint azt Bécsi Balázs, a hétvégi verseny egyik szervezője elmondta, komoly, legalább 200 ugrásos ejtőernyős múlttal kell rendelkeznie a kalandvágyóknak. Az ugrások speciális ernyővel történnek. Maga a sport bár nem illegális, de szabályozatlan. Az ugrások Magyarországon csak akkor számítanak törvénytelennek, ha az objektum gazdája nem adott engedélyt hozzá. Ettől függetlenül a base jumposok szövetsége külön szabályrendszer kidolgozásán és elfogadtatásán dolgozik.
A hétvégi verseny nem csak Magyarországon, hanem Európában is premiernek számított, és az első visszajelzések alapján sikeres volt. A két nap alatt három kategóriában 9 ország, 21 - köztük négy magyar - indulója mutatta be tudását. A magyarok két kategóriában is dobogós eredményt értek el, ebből a zuhanási stabilitásban Zsíros Csaba első lett.
A sportág legrangosabb eseményét minden év szilveszterekor tartják Kuala Lumpurban, ahol a világ 60 legjobb bázisugróját hívják meg, és a kategóriák győztesei 5000 dolláros pénzjutalomban részesülnek.
