BUX 139885.15 0,74 %
OTP 45900 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Élesítik a nyugdíjbombát a közelben

A lengyel parlament illetékes bizottsága elé került az az elnöki törvényjavaslat, amely jelentősen leszállítaná a nyugdíjkorhatárt, miközben emelnék a minimális nyugdíj összegét. Ezzel egyidejűleg felpörgött az ország államadósságának bővülése.

2016. szeptember 17. szombat, 13:28

Fotó: Dömötör Csaba / Marton Szilvia
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Szejm illetékes bizottsága napirendjére tűzte az államfő törvényjavaslatát, amely szerint 2017 októberétől a jelenlegi 67 évről nők esetében 60, férfiaknál 65 évre szállítják le a nyugdíjkorhatárt. A döntés követően várhatóan még várniuk kell az érintetteknek az intézkedés életbe lépésére.

A szociális tárca illetékes miniszterhelyettes ugyanis tájékoztatta a bizottságban ülő képviselőket, hogy változtatás technikai okok miatt időbe telik. Javítani kell a társadalombiztosítási szervezet informatikai rendszerét, amire pályázatot kell kiírni, majd meg kell rendelni a fejlesztést és üzembe is kell helyezni az új rendszert.

Nem mindent

A parlamenti bizottság elvetette azt a javaslatot, amelyet a Szolidaritás is követelt, hogy a nők 35, a férfiak 40 ledolgozott év után koruktól függetlenül nyugdíjba mehessenek. Ezt a kedvezményt a Szolidaritás szakszervezet követelte azzal az indokkal, hogy segítene a betegségük miatt munkaképtelenné vált embereken.

Az ötletet azért vetették el, mert ez már a szaktárca szerint is túl költséges lenne a társadalombiztosításnak. Az osztogatás ettől függetlenül nem enyhül: a pénzügyminisztérium a hét elején bejelentette, hogy 2017 január elsejétől 2000 zloty (144 ezer forint) lesz lesz minimálbér, míg a minimális nyugdíjat jövő év tavasztól 1000 zlotyra emelik a jelenlegi 882-ről.

Gyorsulva nő

Ezzel egyidejűleg a pénzügyi tárca jelentéséből az is kiderült, hogy az elmúlt egy évben - amióta a radikális jobboldali Jog és Igazságosság párt (PiS) hatalomra került - felgyorsult az államadósság bővülése. Az elmúlt nyolc évben, a 2008-as pénzügyi válság óta nem volt ilyen erős az eladósodás bővülése.

Az idei év júniusának végén Lengyelországban az államadósság elérte a 937 milliárd zlotyt, azt követően, hogy a második negyedévben 37,6 milliárd zlotyval nőtt. A tartozások egyelőre alacsonyak, nem érik el a GDP 52 százalékát, miközben a költségvetési hiány is a háromszázalékos maastrichti plafon alatt van.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet