Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács március elején, az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióra válaszul ideiglenesen felfüggesztette a Szputnyik és a RT orosz állami tulajdonú médiavállalatok műsorszórási tevékenységét az Európai Unióban (maga a Youtube is több hírcsatornát letiltott a felületéről). A testület szerint e hírcsatornák az orosz hatóságok állandó ellenőrzése alatt állnak, és fontos szerepet játszanak az Ukrajna elleni katonai agresszió előmozdításában, valamint a szomszédos országok destabilizálásában.

Az RT France csatorna, amelynek tulajdonosa egy Moszkva által finanszírozott médiatársaság, az ANO-TV Novosti, az uniós bírósághoz intézett keresetében arra hivatkozott, hogy a műsorszórás felfüggesztése sérti a véleménynyilvánítás szabadságát és ellentétes az uniós joggal.

A kereset bemutatásakor az RT France jogi képviselője, Emmanuel Piwnica azt hangsúlyozta, hogy a Tanács "nincs arra felhatalmazva, hogy elhallgattasson egy európai médiumot". Szerinte a 116 újságírót foglalkoztató RT France "nem Moszkva propagandaeszköze" és "szabadon határozza meg hírszerkesztési irányvonalát".

A Tanács jogi képviselője azonban azon a véleményen van, hogy az RT France "az orosz offenzívát az ukrán provokációkra adott önvédelmi akciónak" állította be. Azzal érvelt továbbá, hogy a műsorszórás ideiglenes felfüggesztése "a közrend védelmét" szolgálja.

A franciaországi újságírók országos szövetsége cenzúrának minősítette a Szputnyik és az RT elleni uniós szankciókat.

Május végén a holland újságírók szövetsége is - több jogvédő szervezettel és internetszolgáltatóval együtt - pert indított az Európai Unió Bíróságán a RT és a Szputnyik orosz tévécsatorna uniós betiltása ellen, mivel véleményük szerint a döntés sérti az európai polgárok információszabadsághoz való jogát.