Az európai bankoknak akár 80 milliárd euró friss tőkére lehet szükségük ahhoz, hogy elnyerjék a befektetők bizalmát - idézi a Bloomberg azokat a másodlagos elemzéseket, amelyek az európai bankfelügyelet (EBA) stressztesztjének adatain alapulnak.

Már a vizsgálat eredményeit követő reakciókból kiderült, hogy a piacok nem fogadják el a felügyelet verdiktjét, miszerint a 90 tesztelt pénzintézetből mindössze nyolc bukott el, és összesen 2,5 milliárd eurós tőkeemeléssel már ezek is letudhatják hiányosságaikat. Ma már mindenkit csak az érdekel, hogy milyen tovagyűrűző hatása lenne az egyik eurózóna-tagállam fizetésképtelenné válásának, s erre a vizsgálat nem adott választ. Egy elemző szerint ezért inkább az államokat kellett volna stressz teszt alá vetni, nem a bankokat, mert ez megmutatta volna az utóbbiak sérülékenységeit is.

Az EBA ötszázalékos tőkemegfelelési mutató teljesítését írta elő a felmérésben szereplő pénzintézeteknek, ám ha keményebb, hétszázalékos követelményt szabnánk meg és figyelembe vennénk az államkötvény-állományuk értékvesztéséből fakadó várható veszteségeiket, akkor 20 bankot kellene feltőkésíteni - hívják fel a figyelmet a JP Morgan elemzői.

A brit bankok összesen 25 milliárd euró hiánnyal néznének szembe, a franciák 20 milliárddal, a németek 14 milliárddal. Hasonló következtetésre jutottak a Mediobanca S.p.A. szakértői is: szerintük mindent figyelembe véve az olasz UniCredit, a Deutsche Bank, a francia BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale, a spanyol Banco Santander és a svájci Crédit Suisse és más bankok együtt 62 milliárd euró friss tőkére szorulnak.

Az EBA jelentése leszögezi, hogy 20 bank bukott volna el, ha a pénzintézetek nem kezdenek gyors tőkebevonásba január és április között, amelynek eredményeként 50 milliárd eurót gyűjtöttek be. Ezeknek összesen 26,8 milliárd euróra lett volna szükségük. A Mediobanca szerint a tőkeemelés folytatódni fog, mert a piac látni akarja, hogy a pénzintézetek kibírnának egy eurózónás államcsődöt.