A Siemens Gamesa, a világ egyik legnagyobb szélenergia termelő vállalata felvázolta a világot megváltó zöld hidrogén tervét. A most kiadott fehér könyv szerint csupán négy tétel teljesülése szükséges ahhoz, hogy 2030-ig a zöldhidrogén költséghatékony szereplővé fejlődhessen az energetikában, és 2050-ig betöltse az energiaszektorban a megújuló energiatermelés jelenlegi szolgáltatási hézagait.
A Siemens Gamesa iparági fehér könyve szerint a versenyképes zöld hidrogénhez az út a zöldenergia termelés növelésén keresztül vezet. A vállalat szerint leginkább úgy, hogy sokkal-sokkal “több szelet kell befogni” - tengerit és szárazföldit egyaránt. Az “Unlocking the Green Hydrogen Revolution” (A zöld Hidrogén Forradalom felszabadítása) címmel kiadott jelentés egységes megközelítést követel mind a piaci kereslet ösztönzése, mind a termelés növelése érdekében. Ennek érdekében négy fő követelményt emel ki az alacsony költségű zöld hidrogén szállítására a következő évtizedben.
Kapcsolódó
- Javasolja a megújuló energiás kapacitások drasztikus növelését, mivel a zöld hidrogén-forradalom erre támaszkodik. A Siemens Gamesa szerint a világnak 2050-ig 6000 GW új zöldenergiás termelőkapacitásra lesz szüksége, ami a jelenleg rendelkezésre álló 2800 GW-ra utalva valóban brutális növekményt kér, de ennyire lenne szükség, hogy a hidrogéngazdasági víziókban szereplő évi 500 millió tonna hidrogén előállítható legyen.
- Létre kell hozni a zöld hidrogén költséghatékony keresleti piacát a berendezések, az infrastruktúra és a napi üzemeltetési költségek csökkentése érdekében. Ezen azt kell leginkább érteni, hogy a hidrogéngyártási költségek között jelenleg az elektrolizáló berendezések energiatáplálása a legnagyobb költség - vagyis: ha ezt a költséget le lehet faragni, a hidrogén ára is lejjebb megy, ha lejjebb megy, nő iránta a kereslet.
- Fejleszteni és harmonizálni kell az ellátási láncokat. Jelenleg az az általános helyzet, hogy a teljes, komplex termelési és terjesztési rendszerben több különböző gyártó és szolgáltató együttműködésére van szükség - a rugalmas ellátási lánc e szereplők hatékonyabb együttműködését, illetve olyan szereplők megjelenését igényli, amelyek a teljes vertikumot lefedik.
- Ki kell építeni a megfelelő logisztikai, tárolási és elosztói infrastruktúrát. Vagyis: célzott beruházások kellenek a hidrogénvezeték-hálózatokra.
A Siemens Gamesa vezérigazgatója, Andreas Nauen szerint három évtized kellett ahhoz, hogy a szél és a nap elérje a paritás fosszilis tüzelőanyagokkal, de “nem engedhetjük meg magunknak, hogy ilyen sokáig várjunk, amíg a zöld hidrogén eléri az árparitást a fosszilis alapú hidrogénnel” - mondta. A cégvezető szerint a szélnek hatalmas szerepe lesz a zöld hidrogén termelés felpörgetésében, ezért gyorsan csökkenteni kell tudni a költségeket.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Tényleg szükség lesz a EU 72 órás túlélőcsomagjára? A hatalmas leállások láttán nem kizárt

Felállt a válságstáb: lekapcsolták az ország atomerőműveit

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Európai áramszünet: leállt a kártyás fizetés is, kígyóznak a sorok az ATM-ek előtt

Érkezik az új állampapír plusz, ilyen kamatokra lehet számítani

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Több százan rekedtek a metrón: nem csitul a nyugat-európai blackout, káosz és sötétség tombol

Kemény lépés: a Lufthansa betiltja a parfümöt, a napszemüveget és a cigarettát is a fedélzeten

Betett a hétfői blackout: törölte lisszaboni járatát a magyar kötődésű légitársaság
