A V4 országai közül Szlovákia rendelkezik a legnagyobb, 5,8 százalékos exportaránnyal az Egyesült Államok felé.
Amennyiben Donald Trump vámintézkedéseket vezet be az Európai Unióval szemben, Pozsonyt ez nagyon súlyosan érintené.
A kivitelben az autók dominálnak. Éves szinten mintegy 4,5 milliárd euró értékben exportáltunk az Egyesült Államokba, amelyből 90 százalékot gépek és autók tesznek ki. Tehát lényeges, hogy az USA bevezeti-e a vámokat vagy sem
– hívta fel a figyelmet a napokban Ladislav Kamenicky (Smer-SD) szlovák pénzügyminiszter.
A Szlovák Ipari és Közlekedési Szövetség (APZD) brutális autóipari veszteségekre és több ezer munkahely megszűnésére hívta fel a figyelmet amerikai vámok esetén.
„Ha Donald Trump vámot vezet be az Európai Unióval szemben, a szlovákiai vállalatok kénytelenek lesznek szembenézni a termékeik drágulásával, ami csökkenti az amerikai piacon történő eladásokat és veszélyezteti a munkahelyeket Szlovákiában” – fogalmazott az APZD főtitkára a TASR hírügynökség kérdésére. Andrej Lasz hozzátette:
Ha 10 százalékos vámot vezetnek be az európai autókra, a Szlovákiában gyártott autók drágulni fognak az amerikai piacon, és az eladásuk akár 6-9 százalékkal is csökkenhet. Csak ezen a területen 150-300 millió euró közötti exportveszteségre lehet számítani évente... Úgy tűnik, hogy az európai iparra nagyon nehéz évek várnak.
A szlovákiai autóipari termékek iránti kereslet csökkenése szakértők szerint több ezer munkahelyet veszélyeztethet. Lasz hangsúlyozta, hogy az autógyárak és beszállítóik kulcsfontosságú munkaadók, különösen Szlovákia kevésbé fejlett régióiban. Ha a vámok lassítják az exportot, az mindenekelőtt a gyártásban dolgozókat érinti. Ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy a négyszázalékos exportcsökkenés akár 0,2-0,5 százalékponttal is növelheti a munkanélküliséget Szlovákiában.
A szövetség szerint amennyiben a kereskedelmi háborúk fokozódnak, 2029 végére a szlovák export akár 4,4 milliárd euróval is csökkenhet.
Mindemellett, mivel az Egyesült Államok kilépett a párizsi éghajlatvédelmi egyezményből, a helyi cégek nem kötelesek betartani a szigorú kibocsátási határértékeket, ami az APZD szerint olcsóbbá teszi az amerikai termelést. Ezzel az európai gyártók kettős csapást szenvednek el: A vámok miatt termékeik drágábbak lesznek az amerikai piacon, és hátrányban lesznek a hazai vállalatokkal szemben, amelyek könnyebben csökkenthetik a költségeiket – számolt be róla a Parameter.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Putyinéknak semmi se szent? – megtámadták a baltiak energiaellátását

Hadrendbe álltak Orbán békeharcosai, totális blokád jöhet a csütörtöki EU-csúcson

Olyan hideg lesz éjszaka, amilyen még télen sem volt

Jön az állampapír-pénzeső 3.0, százmilliárdokat kapnak a befektetők

Korlátozott tűzszünetben állapodott meg Trump és Putyin

Visszatér a legendás üdítőital

A Covidhoz mérhető összeomlást hozott össze Trump

A németországi helyzet után a magyar Audi is csökkenő bevételről kénytelen hírt adni

Rekordszinten a gyilkosságok száma Peruban, a kormány szükségállapotot hirdetett
