Az euróövezeti országok (Ausztria, Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia) állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozójához igazított közlés szerint az EBA 70 bankos mintát alapul véve végezte számításait.

A csúcstalálkozón - még 27-es körben, tehát az euróövezeten kívüli EU-tagországok részvételével - 9 százalékban határozták meg azt a tőkemegfelelési küszöböt, amelyet a kiemelt pénzintézeteknek jövő nyárig el kell érniük.

Az EBA szerint a görög bankoknak összesen 30 milliárd, a spanyoloknak több mint 25 milliárd euróra lesz szükségük. A francia, a portugál és a német bankágazat egyenként 10 milliárd alatti feltőkésítésre szorul. Az ír pénzintézetek ugyanakkor várhatóan plusztőke nélkül is teljesítik a célkitűzést.

A hatóság megerősítette a csúcsértekezlet azon döntését, hogy a bankoknak elsősorban saját erőből, a magánpiacokról, osztalékok visszatartásával kellene szert tenniük a pótlólagos forrásokra.

Közleményt adott ki szerda éjjel a washingtoni székhelyű, Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) ügyvezető igazgatója, Charles Dallara is, aki szintén a csúcstalálkozó helyszínén, Brüsszelben tartózkodik. Ebben azt jelezte: nincs még megállapodás arról, hogy az ágazat milyen nagyságú görög adósság leírását fogadja el. Hozzátette, hogy az intézet nyitott maradt a megállapodás keresésére.

Korábban arról érkeztek jelzések, hogy az IIF bizonyos feltételekkel elfogadná az adósság 50 százalékos leírását. Egy nemzetközi jelentés szerint mindazonáltal 60 százalék lenne az ideálishoz közel álló megoldás.