Christian Kern osztrák kancellár fel fogja vetni a hét végi EU-s csúcsértekezleten, hogy csökkenteni kellene azoknak az országoknak az uniós támogatását, amelyek nem teljesítik a bevándorlási kvótájukat, azaz nem vállalják annyi menekültstátust kérő ember elhelyezését, amennyi az uniós megállapodás szerint rájuk esne - írta a Guardian. A példaként első helyen említett ország Magyarország, a második Lengyelország.

Nem kéne kapniuk!

Az uniós költségvetés forrásait a jövőben igazságosabban kell elosztani a tagállamok között - fejtegette Kern a Die Weltnek adott interjújában. Ha egyes országok továbbra is kivonják magukat a migráció közös kezeléséből, illetve a szomszédaiknak kárt okozó adópolitikát folytatnak, akkor nem kell újabb eurómilliárdos nettó támogatásokat kapniuk Brüsszelből.

Az adózással kapcsolatban a leszállított magyarországi társasági nyereségadóra utalt, amelynek nyilvánvaló célja a befektetések elcsábítása a magasabb adózású szomszédos országokból - a szerk. Az osztrák kancellárnak volt még további mondanivalója is.

Amilyen az adjon isten

Egyes országok szolidaritást várnak a gazdasági fejlesztésben, a biztonságuk erősítésében vagy az Oroszország elleni szankciókban (az utóbbival a speciális lengyel biztonsági igényekre utalhatott - a szerk.), ám visszautasítják ezt más ügyekben. A szelektív szolidaritásnak a jövőben szelektív EU-s támogatásokkal kell járnia a nettó pénzfelvevők esetén.

Az uniós újraelosztási rendszerben eddig 13,5 ezer menekültet helyeztek át - emlékeztet a Guardian. Lengyelország egyet sem fogadott közülük, miközben az uniós költségvetés legnagyobb kedvezményezettje 9,5 milliárd euróval. A második Csehország (5,7 milliárd), a harmadik Románia (5,2 milliárd), a negyedik Magyarország (4,6 milliárd euróval). Szeptemberig 98 ezer bevándorlót kellene elosztani az EU-ban az uniós terv szerint.