Az Egyesült Államok olyan fenyegetéssel néz szembe Kína és Oroszország részéről, amelytől az elmúlt harminc évben elszokott - derült ki a CNBC cikkéből. A két ellenfél rendkívül nagy sebességű támadó fegyvereket fejleszt, amelyek célba érését az amerikai hadsereg jelenlegi eszközeivel nem tudja megakadályozni.

Nincsenek olyan védelmi fegyvereink, amelyek megakadályozhatják ezeknek az rakétáknak a bevezetését az USA-val szemben - mondta szenátusi meghallgatását John Hyten, a légierő tábornoka, egyben a hadsereg stratégiai parancsnokságának vezetője. Ez azt jelenti, hogy az ország jelenleg csak megtorló csapások mérésére képes haderejében bízhat.

Hiperszonikus fenyegetés

A tábornokot megkérték, hogy magyarázza el a hiperszonikus fenyegetést. Ebből kiderült, hogy egy új rakétafajtáról van szó, amely ballisztikus rakétaként kezdi pályáját, majd nagyon gyors - hiperszonikus - rakétaként folytatja. Fellövése után eléri a világűr határát, majd azonnal visszafordul, és megtartva a magasságát belekezd irtózatos száguldásába célpontja felé.

A generális hangsúlyozta, hogy Oroszország és Kína agresszívan fejleszti ezeket az eszközöket. Az amerikaik megfigyelhették a velük kapcsolatos teszteket. Hiába éri el a védelmi minisztérium költségvetései a 686 milliárd dollárt idén (a magyar GDP több mint ötszöröse), a hiperszonikus fenyegetésre adandó válaszra egyelőre ebből sem futja.

Icipici atombombácska

Hypen, aki korábban Oroszországot jelölte meg az Egyesült Államokat fenyegető legnagyobb veszélynek, úgy véli, hogy a hadseregnek szüksége van egy újfajta atomfegyverfajtára, nevezetesen a taktikai nukleáris arzenálra (low-yeld nuclear weapon). Ez alatt az ellenség területén lévő katonai létesítmények, városok, hadiipari vállalatok ellen bevethető stratégiai atomfegyvereknél kisebb eszközök értendők (képünk illusztráció).

A taktikai nukleáris robbanófejeket beépíthetik bombákba, tüzérségi lövedékekbe, aknákba, torpedókba vagy rövid hatótávolságú rakétákba. Céljuk, hogy a hadszíntéren kialakult helyzeteket kezeljenek velük, így van egy igen-igen kellemetlen tulajdonságuk: olyan baráti területeken is bevethetik ezeket, amelyek vitatottak, és amelyek közelében szövetséges erők vannak.

Tűzgolyó

A tábornok úgy véli, hogy a taktikai atomfegyverek elrettentő választ adhatnak a hiperszonikus rakéták megjelenésére. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő március eleji évértékelő beszédében kifejezetten fenyegető hangot ütött meg az utóbbiakra utalva. Az USA-ra célozva azt mondta, hogy aki az elmúlt 15 évben új fegyverkezési versenyt indított azzal a céllal, hogy előnybe kerüljön Oroszországgal szemben, az kudarcot fog vallani. Az orosz fegyver elmondása szerint a hangsebesség 20-szorosával repül és úgy csap le, mint egy tűzgolyó.

A fotó forrása: AFP