Egy független szervezet által interneten végzett közvélemény-kutatás adataiból kitűnt, hogy a résztvevők 46 százaléka "inkább elítéli" a megsemmisítést, mint nem. Nem értik, miért kell ehhez a módszerhez folyamodni, amikor Oroszországban olyan sok kisjövedelmű ember él, és vannak olyan szociális intézmények, amelyekben nem biztosítottak az étkezési normák.

A válaszolók közül többen azt javasolták, hogy a beviteli korlátozást kijátszva Oroszországba bejuttatott élelmiszerek: sajtokat, gyümölcsöket,zöldségféléket a délkelet-ukrajnai szakadár régiókba: a "donyecki és luhanszki népköztársaságok" lakosságának kellene átadni.

Az internetes felmérésben résztvevők 41 százaléka teljes mértékben ellenezte az Oroszországban tavaly augusztus elején, a nyugati szankciókra válaszul bevezetett embargó alá eső élelmiszerek mostani megsemmisítését. Szerintük nem hoz semmilyen hasznot a hazai termelésnek ez az intézkedés, hanem inkább agresszív fellépésnek minősül. A válaszolók közül sokan emlékeztettek a második világháborús évekre, felháborítónak tartva "élelmiszert égetni abban az országban, ahol büszkék a blokád alatt szenvedő Leningrád hősiességére".

Az elkobzott külföldi, így uniós államokból is becsempészett élelmiszerek megsemmisítésével csupán a megkérdezettek 9 százaléka értett egyet.

A felmérésben több mint 12 ezer oroszországi internet használó vett részt.

Vlagyimir Putyin orosz államfő július végi rendelete értelmében csütörtökön és pénteken majdnem 350 tonna embargó alá eső, - de az ország területére hamis kísérőpapírokkal és jelzésekkel ellátva mégis bejuttatott - élelmiszert semmisítettek meg Oroszországban. Ebből 312 növényi, 36 tonna állati eredetű termék volt.

Az orosz mezőgazdasági- és élelmiszerfelügyeleti hatóság, a Roszszelhoznadzor korábban még arról tájékoztatott, hogy a két nap alatt 290 tonna embargós élelmiszert tesznek használhatatlanná.

Csak az északnyugat-oroszországi Pszkovi régióban 20 tonna őszibarackot, nektarint és körtét semmisítettek meg. A szállítmányok Fehéroroszországból érkeztek litván élelmiszer egészségügyi hatóságok igazolásával. A papírok szerint a gyümölcsfélék Equadorból származtak. A nyugat-oroszországi Brjanszki régióban 180 tonna gyümölcsöt semmisítettek meg, amelyek a szállítmányozási papírok szerint Törökországból származtak. A török hatóságok ugyanakkor közölték, hogy nem adtak ki ilyen papírokat.

A Moszkvai régióban másfél tonnányi Írországból, Lengyelországból és Nagy-Britanniából származó hústerméket, a délkelet-oroszországi Voronyezsi területen 4,5 tonna ismeretlen eredetű sertésszalonnát találtak a hatóságok. Mindet megsemmisítették.