A 2027-ig tartó uniós ciklusban több mint 3 ezer milliárd forint jut infrastrukturális beruházásokra a vidékfejlesztésbenközölte az agrárminiszter az M1 aktuális csatornán kedden.

Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta: 2010 óta a magyar vidék és az agrárium  „21. századi újjászületése" zajlik, óriási infrastruktúra-fejlesztés valósult meg és óriási támogatási összeg jutott el a gazdatársadalomhoz:

  • száztíz pályázatot írtak ki;
  • 400 ezer támogatói okirat született;
  • és 2705 milliárd forint kifizetése történt meg a területalapú támogatásokat illetően;
  • emellett 54 ezer beruházás készült el 1600 milliárd forint értékben;
  • a kertészeti ágazatban pedig 6 ezer hektárnyi új üvegház felület jött létre és 4 ezer hektárnyi új intenzív gyümölcsöst telepítettek.

A miniszter kifejtette, hogy a támogatásokkal segített technológiai korszerűsítések a mezőgazdasági termékek hozzáadott értékét és feldolgozottsági szintjét növelték. Ez a foglalkoztatást és az életminőség javulását segítette, ennek révén munkát, megélhetést és biztonságot találtak a vidéki emberek. Nagy István örömtelinek nevezte, hogy 

már 5 ezren éltek a fiatal gazda program által nyújtott lehetőségekkel, ők elkezdték a mezőgazdálkodást vagy folytatták szüleik munkáját.

Közös agrárpolitika és Ukrajna

A tárcavezető a közös agrárpolitika kapcsán történelminek nevezte a kormány azon döntését, miszerint a jelenlegi uniós ciklusban a kabinet 80 százalékra emelte a nemzeti társfinanszírozás mértékét, ezzel több mint 3 ezer milliárd forint áll rendelkezésre az infrastrukturális beruházásokra a vidékfejlesztésben.

Az Orbán-kormány tagja elárulta, hogy uniós szintű vakcinázási programra tett javaslatot az uniós agrárminiszterek legutóbbi brüsszeli találkozóján. Ez nagyon jó fogadtatásra talált, hiszen a huszonhét agrárminiszterből huszonnégy rögtön támogatásáról biztosította a javaslatot, tehát ez egy sikeres program lehet.

A tárcavezető a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsora vendégeként Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozásáról szólva elmondta, az Európai Unió és Ukrajna között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás eredményeként 

az ukrán mezőgazdasági termékek minden mennyiségi és minőségi kontroll nélkül elárasztották egész Európát, ami a belső piac összeomlását és gazdatüntetéseket okozott.

Majd  a kormány Kijev ellenes narratívájával összhangban hangsúlyozta, hogy senkit sem lehet felkészületlenül felvenni az Európai Unió tagjai sorába, végig kell menni a felkészülés útján, úgy, ahogyan azt Magyarország is megtette.

Beárazzák a bizonytalanságot, Trump vámjai is rontják a helyzetet

700-800 milliárd forint beruházási hitelre és 400-500 milliárd forint támogatás-előfinanszírozásra lesz szükség a következő években a mezőgazdaságban. Hollósi Dávid, az MBH Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója szerint fel kell készülni a közeljövőben a gyors változásokra a kereskedelem- és vámpolitika alakulása miatt. Bővebben >>>