A megváltozott munkaképességű személyeknél a 2011-es szabályozás új szempontrendszert vezetett be a rokkantsági fok megállapításához, emiatt a megváltozott munkaképességűek járandósága állapotuk felülvizsgálata után sok esetben a létminimumot sem érte el. A törvénymódosítással 180 ezer ember rokkantnyugdíját vették el.
Aki a nyugdíjkorhatárt elérte, az a továbbiakban nyugdíjasként kapta a támogatását, akik még nem töltötték be az 57. életévüket, rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra váltak jogosulttá - számolt be az Index.
Végül az Alkotmánybíróság 2018 novemberében nemzetközi szerződésből származó jogalkotói mulasztásként értékelte, hogy a törvény nem rögzítette pontosan az állapotjavulás fogalmát. Azt is kifogásolták, hogy a komplex felülvizsgálatot utáni rokkantsági ellátás már semmilyen módon nem függ a korábbi, járulékfizetésen alapuló rokkantsági nyugdíj összegétől. Az alkotmánybírák 2019. március 31-ig adtak határidőt a parlamentnek a hiányosságok pótlására.
A törvényhozók nem kapkodták el a dolgukat, csak 2021. július 1-én lépett hatályba az új szabály, amely a rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításával érintettek kompenzációjáról, valamint az esetleges visszamenőleges állapotvizsgálatáról rendelkezik.
Az új szabályozás alapján a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (Nyufig) 2021 végéig hivatalból értesített minden érintettet, hogy február 28-ig nyilatkozzon:
- elfogadja az ötszázezer forint egyösszegű kompenzációt; vagy
- visszamenőleges állapotvizsgálatot kér.
A főispánok döntöttek
Azoknál, akik a második lehetőséget választották, az állapotvizsgálatot június 30-ig végezték el. A hatósági eljárás ügyintézési határideje valamennyi érintett esetében július 1-jén kezdődött, és augusztus 29-én fejeződött be.
Ha a vizsgálat szerint a kérelmező állapotában nem következett be tényleges javulás, vagy annak ténye nem bizonyítható, az ellátás összegét újra megállapították – azzal a megkötéssel, hogy az új összeg nem lehet kevesebb a 2011 decemberében járó ellátás időközi emelésekkel növelt összegénél (vagyis a károsult egy összegben megkaphatja a ténylegesen folyósított összeg és a megvont ellátás időközi emelésekkel növelt különbözetének összegét).
A rehabilitációs hatóságként eljáró kormányhivatalok főispánjai meghozták a határozataikat. Az Index információi szerint az utóbbi hetekben többmilliós kifizetések is történtek, köztük nem egy károsult nemrég több mint 15 millió forintot kapott.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

A kormányzat szerint elmaradásban élnek magyarok százezrei, 10 milliárd érkezhet a számlára

Lebukott a lakásmaffia: ügyvédeket csuktak le

Dubaj belefullad az aranyba, ha nem csökkennek az árak

Radikális reform jön a közétkeztetésben: kitiltják az iskolákból ezeket az élelmiszereket

Váratlan javaslattal rukkolt elő Putyin
