BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rejtett büntetés: nem fizeti ki az Orbán-kormány minden kórház teljes adósságát

A kormány csak részben fizeti ki a kórházak adósságát: a fennmaradó 15,5 milliárd forint új szabályok szerint április végéig érkezik a beszállítókhoz, ami továbbra is komoly likviditási nyomást jelent az egészségügyben.

2026. március 18. szerda, 15:56

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az Orbán-kormány a tavaly év végi kórházi adósság teljes rendezését ígérte, a mostani kifizetésekből az látszik: nem minden intézmény jut hozzá a teljes összeghez – írja a Népszava.

Tavaly év végén 95,5 milliárd forintos kórházi adósságrendezést jelentettek be, a tényleges kifizetés március végéig mindössze 80 milliárd forintig jutott el, a fennmaradó 15,5 milliárd forint kifizetése pedig új szabályokhoz kötött.

A kormányrendelet szerint a pénz április végéig kerülhet a beszállítókhoz, így gyakorlatilag hónapokig az egészségügyet hitelezik a vállalkozók és beszállítók, ami jelentős likviditási nyomást helyez a rendszerre.

A szabályozás egyik kulcseleme az úgynevezett „tolerálható adósság” bevezetése, amelynek értelmében már nem minden kórház kapja meg a teljes összeget. Azok az intézmények, amelyek túllépték a rájuk szabott keretet, csak részleges rendezésben részesülnek, míg a kereten belül maradók – jellemzően egyházi kórházak vagy önkormányzati szakrendelők – teljes kifizetést kapnak.

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint ez gyakorlatilag egy rejtett büntetés, és tudatos jelzés a kórházak felé: a pénzügyi fegyelem betartása fontos a konszolidáció során.

A hivatalos adatok szerint a kórházi adósság 95–96 milliárd forint körül alakult, ám a valós helyzet ennél összetettebb. Voltak vitatott tételek, például a Honvédkórház átszervezése során sztornózott és újra kiállított számlák, valamint 2023 óta kifizetetlen tételek, amelyek a beszállítók számára ténylegesen komoly anyagi terhet jelentettek. Rásky László rámutatott, hogy a mostani szabályozás miatt a beszállítók továbbra is hitelezik a rendszert, ami pénzügyi és működési kockázatot teremt.

A legnagyobb tartozások listáját az egyetemi kórházak vezetik:

  • a Pécsi Tudományegyetem 9,9 milliárd:
  • a Debreceni Tudományegyetem 8,6 milliárd:
  • a Szegedi 8,5 milliárd forintos adósságot halmozott fel;

Az Észak-Pesti Centrumkórház–Honvédkórház 7,3 milliárd, míg a nagy budapesti intézmények, például az Új Szent János Kórház 3,7 milliárd, a Bajcsy-Zsilinszky 3 milliárd forint körüli tartozással rendelkeznek.

A megyei kórházak közül a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak 4,3, a győri Petz Aladár 2,5, a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház 1,5 milliárd forintos adósságot görgetnek.

A pénzügyi késedelem közvetlen következménye, hogy a beszállítók szigorítják a feltételeket: rövidebb fizetési határidőt szabnak, előre kérik az ellátmányt, vagy kevesebb eszközt szállítanak, legyen szó egyszer használatos termékekről, implantátumokról vagy gyógyszerekről. Ennek hatására a kórházi ellátásban a műtéti napok átszervezése, betegek átirányítása és tervezhető beavatkozások halasztása válik szükségessé. Az orvosok és ápolók számára ez folyamatos „tűzoltást” jelent, ahol a szakmai döntéseket a pénzügyi kényszerek is befolyásolják.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet