BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felveszik a versenyt a revizorok, röpködnek a bírságok a cipőárus csoportokban

Ránézett a zárt Facebook-csoportokban tevékenykedő sneaker-kereskedők körmére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Mind meg is buktak az ellenőrzéseken.

2026. június 22. hétfő, 15:11

Fotó: Getty Images / Prostock-Studio
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A sneaker-ügyletek egy jelentős része a közösségi oldalakon, azon belül is főként Facebook-csoportban zajlik.

Miközben az egyes eladók külön zárt csoportokat hoznak létre a kereskedelmi céljaik eléréséhez, amelyet lényegében saját webáruházként működtetnek.

Ezeknek a csoportoknak több tízezres követőtábora van, amelyek jól mutatják a népszerűségüket.

A NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának helyszíni ellenőri öt alkalommal is rendeltek papucsokat és sneakereket ilyen zárt Facebook-csoportokból, nyugtát vagy számlát viszont egy alkalommal sem kaptak.

A közlemény szerint a kiválasztott eladók már hosszabb ideje, rendszeresen kereskedtek ezeken a csoportokon keresztül, az egyikük még a gazdasági tevékenységhez szükséges adószámot sem váltotta ki.

Egy másik eladó a jelentős, több tízmilliós éves árbevételét úgy érte el, hogy szinte soha nem állított ki bizonylatot a készpénzes vásárlásokról. De olyan eladó is volt, aki a lábbelik beszerzési forrását sem tudta igazolni, így ez az adóügyi szankción túl további aggályokat is felvet.

A hatóság szerint a vállalkozók akár kétmillió forintos mulasztási bírsággal is számolhatnak a nyugtaadás elmulasztása miatt. Hozzátették, nem volna fair a tisztességes piaci szereplőkkel szemben, akik minden bevételük után megfizetik a közterheket, ha a NAV itt megállna, ezért tovább folytatják a Facebookon nagyüzemben sneaker-kereskedőkkel szembeni vizsgálatot.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet