Évről évre egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve a banki ügyfelek, a csalások száma és azok összege is folyamatosan emelkedett 2020 óta. A második negyedévben a kártyás visszaélések száma 8,9 százalékkal csökkent, ezek értéke azonban 2 százalékkal nőtt, míg a háztartási szektorban a nem kártyás visszaélések értéke 6 százalékkal mérséklődött – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból.
Továbbra is az adathalászat, a pszichológiai manipuláció, valamint a fizetési eszközökhöz való hozzáférés a leggyakoribb csalási módszerek.
Negyedéves alapon a hazai szolgáltatók által kibocsátott kártyákkal elkövetett visszaélések száma több mint ötezerrel, 8,9 százalékkal csökkent, viszont ezek összértéke 2 százalékkal nőtt, jelezve a visszaélések átlagértékének növekedését. A kártyás visszaélések között jelentősen nőtt a mobiltárcához közvetlen hozzáféréssel elkövetett csalások részaránya.
- Közel 70 százalékkal ugrott meg az elveszett, ellopott kártyákkal okozott károk száma, értékben azonban csökkenés látható a statisztikában.
- A hamisított kártyákkal okozott károk száma megkilencszerződött az első negyedévről a másodikra.
Nem a bankkártyás csalások vezetnek
Továbbra is gyakoriak az adathalászattal történő visszaélések. A nem kártyás forgalomban elkövetett sikeres lakossági visszaélések darabszáma 2024 első negyedévéhez képest 0,6 százalékkal emelkedett, viszont ezek összértéke 6 százalékkal csökkent.
A visszaélési módszerek közül a legnagyobb súllyal a mobilbankhoz, netbankhoz közvetlen hozzáféréssel történő visszaélések szerepelnek, de jelentős az adathalászathoz és pszichológiai manipulációhoz köthető visszaélések súlya is.
A mintegy 5 milliárd forintos, banki ügyfelekre terhelt kár további csökkentéséhez elengedhetetlen az aktív banki fellépés és a rendszerfejlesztés – közölte a jegybank.
Annyit loptak idén az első félévben, mint tavaly egész évben
A tavalyi évben 18 296 sikeres visszaélés valósult meg az elektronikus pénzforgalomban, a kísérletek számánál még ennél is ijesztőbb az adat: 60 509-szer próbálkoztak a csalók. 2024-ben nemhogy csökkenő tendencia mutatkozik, emelkedés látszik:
- a sikeres visszaélések számában darabszámban a 2023-as évhez hasonló tendencia látszik (az év első hat hónapjában 9 112 ügyfelet károsítottak meg a bűnözők);
- június végéig 19 350 millió forintnyi pénzt loptak el a csalók a gyanútlan ügyfelektől – ez a tavalyi egész éves adatnak a 83 százaléka.
Ha folytatódik a tendencia, 2024-ben akár 38,7 ezer millió forint is lehet az elektronikus pénzforgalomban eltulajdonított vagyon értéke.
Hódítanak a mobilbankok
Jelentősen megugrott a lakossági szektorban a mobilbanki átutalások száma, 2024 második nyegyedévében már 38 százalékos arányt tett ki az összes átutalásból. Ebben az időszakban több mint 5 ezer új fizikai kártyaelfogadóhely jelent meg, míg az ezeken üzemelő POS-terminálok száma 4,6 százalékkal bővült – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból.
- Éves alapon 10,7, illetve 28,4 százalékkal nőtt az azonnali átutalások darabszáma és értéke.
- A bankkártyás vásárlások darabszáma 10,8, értéke pedig 9,8 százalékkal emelkedett, miközben a teljes készpénzfelvételi forgalom darabszámban 4, értékben pedig 12,1 százalékkal csökkent.
Több számla és szélesebb elfogadói hálózat
2024 második negyedévében tovább bővült a pénzforgalmi infrastruktúra. Az előző negyedévhez képest 94 ezerrel, azaz 0,9 százalékkal nőtt a fizetési számlák száma, ezen belül a devizaszámlák száma 1,8 százalékkal emelkedett. Ugyanezen időszak alatt tovább nőtt azon lakossági számlák aránya, amelyekről mobilbanki átutalást indítottak, így ezek aránya 38 százalékra emelkedett.
Negyedéves alapon 1 százalékkal nőtt a fizetési kártyák száma, különösen a lakossági és betéti kártyák körében volt megfigyelhető növekedés. Kis mértékben, 0,4 százalékponttal emelkedett az aktívan használt kártyák aránya is.
Szintén folytatódott a fizetési kártya elfogadói hálózat bővülése; az első negyedévhez képest több mint 5 ezer új fizikai elfogadóhely jelent meg, ami 3,4 százalékos növekedést jelent. Az ezeken üzemelő POS-terminálok száma 4,6 százalékkal bővült. Tovább folytatódott az internetes elfogadóhálózat bővülése is; egy negyedév alatt 6,3 százalékkal, mintegy 3 300 darabbal nőtt az online elfogadóhelyek száma.
Így utalunk
Az előző év azonos időszakához képest a forint egyedi átutalások száma 8,5 százalékkal emelkedett, míg ezek összértéke, a vállalati fizetések értékének jelentős változása miatt, 17,3 százalékkal csökkent. Ezeken belül közel 1,5 százalékponttal emelkedett az interneten vagy mobilbankon keresztül benyújtott átutalások aránya; 2024 második negyedévében már az egyedi forintutalások 78,2 százalékát ezen csatornák egyikén indították.
Jelentősen nőtt az azonnali átutalások használata; a negyedév során összesen közel 55 millió azonnali átutalás történt, több mint 15,8 ezer milliárd forint összértékben. Ez éves alapon 10,7, illetve 28,4 százalékos növekedést jelent. Ezen belül kiemelkedő a qvik kérelemre válaszul indított azonnali átutalások számának növekedése, amely már 2024 első negyedévéhez képest is 55,3 százalékkal nőtt, elérve a 200 ezer darabot, míg összértékük 113,2 százalékkal 12,5 milliárd forintra emelkedett, jelezve a fizetési megoldás gyors népszerűsödését.
Eldobjuk a készpénzt
2023 második negyedévéhez képest a bankkártyás vásárlások darabszáma 10,8, értéke pedig 9,8 százalékkal nőtt; így a negyedévben majdnem félmilliárd kártyás vásárlás történt, mintegy 4,8 ezer milliárd forint értékben. Átlagon felüli mértékben növekedtek a külföldi vásárlások; ezek darabszáma éves alapon 17,6 százalékkal növekedett, meghaladva a 48 milliót, értéke pedig 21,7 százalékkal bővült, és elérte a 740 milliárd forintot.
Az előző év azonos időszakához képest tovább csökkent a teljes készpénzfelvételi forgalom. Darabszámban majdnem 1 millióval, 4 százalékkal csökkent ezek száma, értékben pedig 12,1 százalékos volt a csökkenés.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!