BUX 139664.44 0,03 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán: ha nincs olaj, nincs gáz Ukrajnának

Drasztikus döntésre készül a magyar kormány, lecsavarjuk a gázcsapot Ukrajna felé.

2026. március 25. szerda, 11:07

Fotó: Napi Gazdaság / Napi Gazdaság​​
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Facebook poszttal jelentkezett a kormányfő, ebben jelezte, hogy:

Amíg Ukrajna nem ad olajat, Magyarország irányából nem kap gázt.

Magyarország energiabiztonságát megvédjük, a védett benzinárat és a rezsicsökkentett gázárat megtartjuk!

– ígéri Orbán Viktor.

A magyar földgázexport Ukrajna felé nem áll le azonnal, a szerdai kormányülésen döntenek Orbán Viktor javaslatáról. Mint arra a miniszterelnök kitért, Ukrajna már 30 napja blokkolja az olajszállítást a Mol felé a Barátság-vezetéken. Ennek ellenére, a védett áraknak köszönhetően a magyarok olcsón tankolhatnak itthon, sőt egész Európában nálunk a legalacsonyabbak az üzemanyagárak.

Az energiabiztonság fenntartása azonban új intézkedéseket kíván, ezért Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajna felé menő földgázexportotjelentette be a kormányfő. A szóban forgó mennyiség az országon belül marad és a tárolókba kerül. Orbán Viktor arról is beszámolt, hogy Ukrajna a Magyarországot is ellátó, déli-vezetéket is támadja. Itt a kormányfő a magyar gázellátás gerincét jelentő Török Áramlatra utalhatott, tavaly az importunk 62 százaléka ezen keresztül érkezett.

Földgázbiznisz: Magyarország elsősorban tranzitország

Az Oeconomous Gazdaságkutató Intézet elemzése szerint a magyar földgázexport 50 százaléka irányult tavaly Ukrajna felé. A teljes kivitelünk elérte az 5,8 milliárd köbmétert. Ugyanakkor ez a gázexport döntően tranzit jellegű volt tavaly. Ukrajna jelentős mennyiségben szorul földgázimportra, mivel az infrastruktúrája az orosz rakétatámadások miatt súlyos károkat szenvedett. Az importot a szomszédos országokból oldja meg a háborúban álló ország. Tavaly a magyarországi behozataluk a teljes fogyasztás 14 százalékára volt elég.

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet