BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árrésstop: megtudtuk, hogy bírságoltak-e már miatta

Megtudtuk: az árrésstop ellenőrzése is komoly lendülettel zajlik. Ugyanakkor a Nemzeti Kereskedelemi és Fogyasztóvédelmi Hatóság közlése szerint bírság kiszabására egyelőre nem került sor.

2025. március 27. csütörtök, 06:50

Fotó: MTI / Balogh Zoltán
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mivel a kormányzati kommunikációban láthatóan elégedettek az árrésstop eredményeivel, kíváncsiak voltunk, hogy milyen tapasztalatai vannak az ellenőrzésekkel kapcsolatban a Nemzeti Kereskedelemi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (NKFH).

Eitmann Norbert sajtófőnök az Economxnak felidézte: az NKFH és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az élelmiszerárak csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló rendelet alapján kezdték meg 2025. március 17-vel a 30 meghatározott termékkategória tekintetében a kiemelt vizsgálatot annak érdekében, hogy a kereskedők által alkalmazott árrés ne haladja meg a 2025 januárjában alkalmazott árrés mértékét, illetve a 10 százalékot. Ezen felül

a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a saját márkás termékek arányára vonatkozó szabályok betartását is.

Ugyancsak vizsgálat alá kerül a mennyiségi előírásokra vonatkozó rendelkezések végrehajtása, amelyek alapján naponta legalább a kereskedő által 2024-ben értékesített átlagos napi mennyiség árusítása kötelező – tudtuk meg.

Az elmúlt hét tanulsága alapján kijelenthető, hogy a kormány által bevezetett árrés korlátozó szabályozás azonnali árcsökkenést hozott 30 alapvető élelmiszer-kategóriában. 2025. március 13-hoz képest március 24-re 874 – az online árfigyelő rendszerben megfigyelt – élelmiszer ára lett kedvezőbb. Az ellenőrzési tapasztalatok az élelmiszerárak tekintetében pozitívak, hiszen az érintett termékek átlagosan 17,7 százalékkal lettek olcsóbbak

– fogalmazott az NKFH sajtófőnöke.

Az intézkedés célja az volt, hogy megakadályozza a kereskedők által alkalmazott indokolatlan magas árrést és visszaszorítsa az élelmiszerárak növekedését – hangsúlyozta Eitmann Norbert. A hatóságnál az ellenőrzések első eredményei azt mutatják, hogy a szabályozás hatékony eszköz lehet az élelmiszerárak mérséklésében, de a piac folyamatos felügyeletére továbbra is szükség van, amit az NKFH szakmai koordinációja mellett a kormányhivatalok végeznek.

A laktózmentes termékeken kerestek a legtöbbet
A kormányzati vizsgálatok során kiderült, hogy egyes termékek esetében a kereskedők korábban jelentős árrést alkalmaztak. Termékkategóriákat vizsgálva a legnagyobb árcsökkenés a laktózmentes natúr joghurtok, a laktózmentes margarin és sütőmargarin, valamint a sertészsír esetében tapasztalható (30 százalék feletti átlagos árcsökkenés).

Ha a helyszíni ellenőrzés jogsértést valószínűsít, a fogyasztóvédelmi hatóságnak hatvan napja van a tényállás tisztázására, majd a megfelelő szankciót tartalmazó határozat meghozatalára. Bírság kiszabására így még nem került sor. 

  • A kormányhivatalok az árrésre vonatkozó szabályok megsértése esetén termékkategóriánként 5 millió forint bírságot szabnak ki;
  • míg a saját márkás termékek arányára és a forgalmazott termékek mennyiségére vonatkozó előírások megszegése esetén akár 2 millió forint is kiszabható termékkategóriánként.

A bírságolásra naponta többször is lehetőség van, magasabb bírságösszeg meghatározásával egyidejűleg – szögezte le Eitmann Norbert.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet