BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megérkezett Varga Mihályék döntése

A várakozásoknak megfelelően a jegybank nem változtatott az alapkamat 6,5 százalékos szintjén.

2025. március 25. kedd, 14:01

Fotó: MTI / Bruzák Noémi
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzői várakozásoknak megfelelően az immár Varga Mihály vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa nem változtatott a 6,5 százalékos alapkamaton, és a kamatfolyosó két szélét is változatlanul hagyta.

A jegybank legutóbb tavaly szeptemberben változtatott az alapkamat szintjén – akkor 25 bázisponttal csökkentette a jelenlegi, 6,5 százalékra.

A monetáris tanács legutóbbi, februári kamatdöntő ülését követően kijelentette, hogy az infláció még az első negyedévben csökkenésnek indulhat – bár ez lehet mégsem jön össze, miután Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azóta már arról beszélt, hogy például az élelmiszerinfláció 9 százalék fölé emelkedhetett márciusban.

„A monetáris politika iránya továbbra is szigorú marad és fenntartja a pozitív reálkamatot, ezzel is hozzájárulva az inflációs cél fenntartható eléréséhez”

– erősítette meg a jegybank a februári döntést követő sajtótájékoztatón.

Minden a kamattartás mellett szólt

Még a döntés előtt Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője az Economxnak azt mondta, hogy a legtöbb érv a kamattartás mellett szólt, ellene gyakorlatilag semmi:

  • a jegybanki kommunikáció eddig is ezt vetítette előre, 
  • az inflációs adatok pedig jelentős és aggasztó emelkedést mutatnak. 

Ez olyan fordulat, ami nemcsak az elemzői várakozásokat, de vélhetően a Magyar Nemzeti Bank kilátásait is módosításra késztette – erről részletesebb információkkal majd a csütörtökön érkező inflációs jelentésből tudhatunk meg.

Az elemző szerint az idén az infláció nem fog visszatérni az MNB célsávjába, tehát tartósan 4 százalék felett maradhat 2025-ben.

A keddi kamatdöntő ülést követően Varga Mihály is megszólal majd, az MNB sajtótájékoztatójáról külön cikkben számolunk majd be.

Károly Gábor
Károly Gábor
Károly Gábor közgazdász végzettségű újságíró és szerkesztő, bő két évtizede dolgozik a magyar médiában. Az Economx főmunkatársa és felelős szerkesztője korábban az Indexnél, a Világgazdaságnál, az Origónál, a Magyar Nemzet Online-nál és a Fintech.hu-nál is megfordult; utóbbinál főszerkesztőként irányította a pénzügyi technológiával foglalkozó szakportált. Pályája során dolgozott hír-, rovat- és címlapszerkesztőként, írt gyorshíreket, tudósításokat, interjúkat és hosszabb háttéranyagokat is. Leginkább gazdasági, pénzügyi, makrogazdasági és vállalati témákkal foglalkozik, különös érdeklődéssel követi a magyar gazdaságpolitika, a költségvetés, az adózás, a fintech és a vállalati innováció ügyeit. Szereti azokat a témákat, ahol a száraznak tűnő adatokból végül egy nagyon is emberi, üzleti vagy politikai történet áll össze.

Ez is érdekelhet