BUX 139838.56 0,15 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak nem áll újra pályára az építőipar, de valamit mégis építenek

Javult a helyzet, de még mindig lejtőn van az építőipari szektor.

2024. május 15. szerda, 08:34

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az építőipar termelés volumene 2024 márciusában 6,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a nyers adatok szerint – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző év azonos hónapjához képest ellentétesen alakult a két építményfőcsoport termelése: még az épületeké 10 százalékkal csökkent, addig az egyéb építményeké 0,8 százalékkal nőtt.

Az iparon belüli ágazatokat tekintve az épületek építésében 18,6, az egyéb építmények építésében 24,2 százalékkal kisebb volt a termelés volumene. Ugyanakkor a legnagyobb súlyú ágazatnak számító speciális szaképítés termelése 9,1 százalékos bővülést mutatott.

A megkötött új szerződések volumene 1,9 százalékkal nőtt, ezen belül is az épületek építésére kötött szerződéseké 50,2 százalékkal emelkedett, miközben az egyéb építmények építésére vonatkozóké 23,3 százalékkal volt alacsonyabb tavaly márciushoz képest.

A március végi szerződésállományok volumene 3,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.

Az év első három hónapjában 2,3 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene. Az ágazaton belül az első negyedévben az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésében hasonló mértékben, 7,3 és 7,1 százalékkal, míg az épületek építése vonatkozásában 5,4 százalékkal emelkedtek az árak 2023 első negyedévéhez képest.

Kornyadozik az építőipar az euróövezetben
Áprilisban már a 24. egymást követő hónapban csökkent az euróövezeti építőipari beszerzésimenedzser-index (BMI) értéke. A lakásszektor teljesített a leggyengébben az ágazaton belül.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet