BUX 138487.58 0,63 %
OTP 44430 1,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Súlyos dolog történt az építőiparban, ennek nem lesz jó vége

Az Opten összesítése szerint hosszú idő után csökkent az építőipari cégek száma. Mindez azért figyelemre méltó, mert az előző öt évben évi 4-5 százalékkal nőtt a vállalkozások száma a szektorban, még a járvány ellenére is.

2024. február 26. hétfő, 17:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szolgáltató szerint tavaly 25 százalékkal kevesebb cég alakult a szektorban, mint 2022-ben. 2021-ben alakult a legtöbb új vállalkozás, összesen 7500.

Ezzel szemben tavaly és tavalyelőtt megugrott a megszűnések száma, ami tavaly az ötezret is meghaladta, ami az elmúlt 6 év legmagasabb értéke.

Az Opten azt is közölte, hogy a legtöbb cég kényszertörlési eljárással szűnt meg. Azonban ez, valamint a kata 2022-es szigorítása átrendezte a térképet, így 2023-ra a felszámolási eljárások, továbbá a végelszámolások lettek meghatározók.

Tavaly év végén 85 ezer egyéni vállalkozót tartott számon az Opten a szektorban, ami kis mértékű növekedés 2022-höz képest.

Aggasztó tendenciának nevezte meg az Opten ugyanakkor, hogy 2023 decemberében már minden hatodik egyéni vállalkozó szüneteltette működését, miközben egy évvel ezelőtt még csak minden nyolcadik tette ezt.

A cégfluktuációs index (CFI), mely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején működőkhöz képest, 2023-ra 17,57 százalék volt országosan, ami egy százalékkal alacsonyabb a 2022-es értéknél. Az index a legalacsonyabb értéket Zala- Veszprém és Csongrád Csanád vármegyében érte el, míg a legmagasabbat Budapesten, valamint Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében.

Minden második magyar cég megy a levesbe
A 25 évet megélt vállalkozások száma 2018-hoz képest majdnem háromszorosára nőtt, mára megközelítette a 77 ezret az OPTEN cégadatbázis adatai szerint. Öt év alatt mintegy 50 ezerrel nőtt a 25 évesnél régebbi cégek száma.
Ha többre kíváncsi, kattintson ide--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet