A BiztosDöntés.hu
szakértője, Gergely Péter rámutatott, a koronavírus-járvány a digitalizációt segítette
elő, tavaly pedig már az infláció határozta meg a magyar bankjegykibocsátást.
Míg 2020-ban és 2021-ben egyértelműen lassult a bankjegykibocsátás üteme, addig tavaly ismét többet működött a bankóprés – kommentálta a friss jegybanki adatokat.
Az elmúlt év végén a forgalomban lévő bankjegyek száma meghaladta a 668 millió darabot, értékük pedig átlépte a bűvös 8000 milliárdos határt. Mindez darabszámban, 7,1 százalékos bővülést jelent, miközben 2021-ben csak 6,2 százalékkal nőtt a forgalomban lévő készpénz darabszáma.
Öt év alatt a növekedés a bankjegyek darabszámában 28 százalékos volt. 2018 végéhez
képest 146,1 millió darabbal több bankjegy van forgalomban.
A bankjegyek értéke pedig 6 ezer milliárd alól
küzdötte fel magát a tavaly év végi 8122 milliárd forintra, amely 37,3
százalékos bővülés.
A növekedés motorját a 20 ezer forintos bankjegyek
térnyerése adja:
- a kibocsátott forintbankók növekedésének kétharmadát ez a
címlet adta, öt év alatt közel 93 millió darabbal, 46,4 százalékkal nőtt a
forgalomban lévő húszezresek száma, - 6 év alatt, 2017-től a kibocsátott bankjegyek között 34,4
százalékról 43,8 százalékra nőtt a részaránya, értékben, pedig ma már az összes
magyar címlet értékének 72,1 százalékát adja a bankjegy, míg 2017-ben ez az
arány még kétharmad alatt, 64,4 százalék volt
– emlékeztet Gergely Péter.
A nagy testvér térnyerésének áldozata a 10 ezer forintos
bankjegy: míg 2017-ben a forintbankjegyek értékének 30,6 százalékát képviselte
ez a címlet, tavaly már 25 százalék alatti részarányt tudott kihasítani
magának.
Az infláció több címlet számára is megváltást jelentett
Két év csökkenés után tavaly tudott növekedni újra a
forgalomban lévő két- és ötezres bankjegyek száma. Ugyanakkor a pénzromlásnak
köszönhetően bizonyos, immár egyre inkább váltópénznek számító bankjegyek
lassan kikerülnek a pénztárcánkból:
az öt évvel ezelőtti szinthez képest több, mint 10 százalékkal kevesebb 500 forintos van forgalomban, de csökkent a kétezres bankók száma is
– emlékeztetett Gergely Péter.
A váltópénz funkciót egyre inkább az ezerforintos címlet
veszi át
Aligha véletlen, hogy a kék papírpénzből nőtt a 20 ezres
után leginkább, 37,7 százalékkal a forgalomban lévő bankjegyek száma az elmúlt
fél évtizedben. A forgalomban lévő pénzérmék darabszáma
sem tartott lépést a bankjegyekével: 5 év alatt alig negyedével nőtt a
pénzverde termékeinek száma, értékben pedig nem érte el a 24 százalékot a
növekedés. A forgalomban lévő összes érme értéke egyébiránt alig magasabb, mint
a forgalomban lévő 86 millió ezerforintos értéke – jelezte a BiztosDöntés.hu
szakértője.
