BUX 139450.18 1,33 %
OTP 44850 1,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tele a pénztárcánk húszezressel – Lassan az ezres lesz a váltópénz

Felpörgette az infláció a bankjegynyomtatást az elmúlt évek lassuló dinamikájához képest, így a forgalomban lévő bankjegyek értéke átlépte a 8 ezer milliárdos határt. A pénzromlásnak köszönhetően a készpénzállomány bővülésében nyomasztó a húszezresek térnyerése, a nagy vesztes pedig a tízezres.

2023. június 5. hétfő, 15:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BiztosDöntés.hu
szakértője, Gergely Péter
rámutatott, a koronavírus-járvány a digitalizációt segítette
elő, tavaly pedig már az infláció határozta meg a magyar bankjegykibocsátást.

Míg 2020-ban és 2021-ben egyértelműen lassult a bankjegykibocsátás üteme, addig tavaly ismét többet működött a bankóprés – kommentálta a friss jegybanki adatokat.

Az elmúlt év végén a forgalomban lévő bankjegyek száma meghaladta a 668 millió darabot, értékük pedig átlépte a bűvös 8000 milliárdos határt. Mindez darabszámban, 7,1 százalékos bővülést jelent, miközben 2021-ben csak 6,2 százalékkal nőtt a forgalomban lévő készpénz darabszáma.

Öt év alatt a növekedés a bankjegyek darabszámában 28 százalékos volt. 2018 végéhez
képest 146,1 millió darabbal több bankjegy van forgalomban.

bankjegyek értéke pedig 6 ezer milliárd alól
küzdötte fel magát a tavaly év végi 8122 milliárd forintra, amely 37,3
százalékos bővülés.

A növekedés motorját a 20 ezer forintos bankjegyek
térnyerése adja:

  • a kibocsátott forintbankók növekedésének kétharmadát ez a
    címlet adta, öt év alatt közel 93 millió darabbal, 46,4 százalékkal nőtt a
    forgalomban lévő húszezresek száma,
  • 6 év alatt, 2017-től a kibocsátott bankjegyek között 34,4
    százalékról 43,8 százalékra nőtt a részaránya, értékben, pedig ma már az összes
    magyar címlet értékének 72,1 százalékát adja a bankjegy, míg 2017-ben ez az
    arány még kétharmad alatt, 64,4 százalék volt

– emlékeztet Gergely Péter.

A nagy testvér térnyerésének áldozata a 10 ezer forintos
bankjegy: míg 2017-ben a forintbankjegyek értékének 30,6 százalékát képviselte
ez a címlet, tavaly már 25 százalék alatti részarányt tudott kihasítani
magának.

Itt a csilivili új magyar pénz, már zsebre is vághatja
Új 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki az MNB a 175 éves Magyar Honvédség tiszteletére május 23-án. Az érme a Magyar Honvédség logójának szimbolikus elemeit emeli ki, megörökítve a történelmi múlt és a katonatörténelem ma is érvényes értékeit és hagyományait. Bővebben >>>

Az infláció több címlet számára is megváltást jelentett

Két év csökkenés után tavaly tudott növekedni újra a
forgalomban lévő két- és ötezres bankjegyek száma. Ugyanakkor a pénzromlásnak
köszönhetően bizonyos, immár egyre inkább váltópénznek számító bankjegyek
lassan kikerülnek a pénztárcánkból:

az öt évvel ezelőtti szinthez képest több, mint 10 százalékkal kevesebb 500 forintos van forgalomban, de csökkent a kétezres bankók száma is

– emlékeztetett Gergely Péter.

A váltópénz funkciót egyre inkább az ezerforintos címlet
veszi át

Aligha véletlen, hogy a kék papírpénzből nőtt a 20 ezres
után leginkább, 37,7 százalékkal a forgalomban lévő bankjegyek száma az elmúlt
fél évtizedben.  A forgalomban lévő pénzérmék darabszáma
sem tartott lépést a bankjegyekével: 5 év alatt alig negyedével nőtt a
pénzverde termékeinek száma, értékben pedig nem érte el a 24 százalékot a
növekedés. A forgalomban lévő összes érme értéke egyébiránt alig magasabb, mint
a forgalomban lévő 86 millió ezerforintos értéke – jelezte a BiztosDöntés.hu
szakértője.

A nők sokkal jobban szeretik a készpénzt, mint a férfiak, és minél kisebb egy település lélekszáma, annál jellemzőbb ott a készpénzhasználat. Ugyanakkor mégsem Budapest az okoseszközös, okostelefonos, okosórás fizetés fellegvára, és nem is a legidősebb korosztály ragaszkodik leginkább a készpénzhasználathoz. Bővebben >>>
Economx
Economx

Ez is érdekelhet