BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Iskolás a gyermeke? Akkor erről jobb, ha tud

Január 23-tól egy héten át sztrájkolnak a pedagógusok. Amelyik intézményben a tanárok csatlakoznak a sztrájkhoz ott az intézményvezetőnek tájékoztatni kell erről a szülőket. A Belügyminisztérium szerint a tanulók nem szenvedhetnek hátrányt a sztrájk miatt. Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár január 26-ára összehívta a sztrájkbizottság következő ülését.

2023. január 20. péntek, 14:19

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Január 23-án hétfőn megkezdődik a pedagógus szakszervezetek által bejelentett egyhetes pedagógussztrájk. Január 26-ára pedig összehívta a sztrájkbizottság következő ülését Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár – közölte a Belügyminisztérium a távirati irodával.

A sztrájkhoz Szegeden például valamennyi gimnáziumból, a Deákból, a Radnótiból, a Tömörkényből és a Ságváriból és az Eötvös József Gimnáziumból is csatlakoztak a tanárok – írja a Szeged.hu.

A pedagógus szakszervezetek felhívták arra a figyelmet, hogy az intézményvezető köteles tájékoztatni a szülőket:

  • a sztrájk időtartamáról,
  • a sztrájkban részt vevők várható létszámáról,
  • a sztrájknak a gyermekek, tanulók nevelése, felügyelete kapcsán releváns részleteiről legkésőbb a sztrájkot megelőző második munkanapon 16 óráig.

Maruzsa Zoltán a Pedagógusok Szakszervezete, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete részére megküldött meghívóban arra hívta fel a szakszervezeti vezetők figyelmét, hogy a január 23-ától meghirdetett országos sztrájknapokon a köznevelési intézményekben az intézményvezetők és a tankerületek az elégséges szolgáltatás körébe tartozó szolgáltatások teljes körű biztosításáért mindent megtesznek.

Hozzátette: a helyi sztrájkbizottságot, illetve sztrájkszervezőt terhelő kötelezettségek betartása a tanulók érdekeinek védelmét kell szolgálnia, a gyermekek semmilyen hátrányt nem szenvedhetnek.

A pedagógusok éppen a héten küldtek levelet az oktatásért felelős államtitkárnak arról, hogy a korábbi követeléseiket további két ponttal akarják kiegészíteni.

  1. A sztrájkjog helyreállításának érdekében követelik a 2022. évi V. törvény 14. és 15. paragrafusának hatályon kívül helyezését, valamint a sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény módosítását.
  2. Valamint, hogy vonják vissza azt a kormányrendeletet is, amiben módosították a pedagógusok kirúgásának szabályait.

Ősz óta folyamatosak a megmozdulások

Szeptember óta sztrájkoktól, tüntetésektől és demonstrációktól hangos a hazai közoktatás. A pedagógus szakszervezetek többször tárgyaltak már a kormány képviselőivel az alacsony bérekről, a tanárok magas munkaóráiról, egyelőre eredménytelenül. 

Azután indultak be az akciók, miután tavaly szeptemberben először rúgtak ki tanárokat azért, mert polgári engedetlenségben vettek részt. Akkor mind az öt kirúgott tanár a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tanított, köztük volt Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom alapítója is. Azóta további tanárokat rúgtak ki hasonló okból: november végén egyszerre nyolc tanárt küldtek el három különböző fővárosi gimnáziumból.

Jön a szolidaritás napja

Az országos egyhetes sztrájk
lezárásaként január 31-re a pedagógus szakszervezetek meghirdették a
Szolidaritás napját. Arra kérik a hazai közoktatásért aggódókat, hogy
január utolsó napján, lehetőleg 8 és 10 óra között szervezzenek valamilyen akciót: szolidaritási sztrájkot, munkalassítást, élőláncot,
forgalomlassítást, dudálást, sípolást, dobolást, vagy bármilyen,
figyelemfelhívásra alkalmas eseményt.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet