BUX 139720.72 0,07 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Duplázná a kormány az önkéntes nyugdíjpénztárból kilépőktől levonható összeget

2022. december 18. vasárnap, 17:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az önkéntes nyugdíjpénztárakról szóló legújabb rendeletét – szúrta ki a HVG a kormány honlapján. A rendelet január 1-én léphet hatályba.

A közzétett kormányrendelet tervezete az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási szabályairól szól, és megállapítja a tagsági jogviszony megszűnése, valamint az egyéni nyugdíjszámlán nyilvántartott összeg felvétele esetén a pénztártag követeléséből levonható költség felső határát. A jelenleg érvényes rendelet szerint legfeljebb 3 ezer forintot lehet levonni, az új rendelettel ezt a duplájára emelnék – írja a HVG. 

A tervezet szövege úgy szól, hogy a tagsági jogviszony megszűnése, valamint az egyéni nyugdíjszámlán nyilvántartott összeg egészének vagy egy részének felvétele esetén a tag követeléséből az indokolt költség, de legfeljebb 6 ezer forint vonható le.

Ezt az összeget a pénztár évente egyszer megemelheti, a KSH által közzétett, előző évi fogyasztói árindex mértékével. Erről a számlaértesítőben kell tájékoztatni a pénztártagokat.

Óriási mínuszokban a pénztárak

November végén írtuk meg, hogy rekord veszteséget értek el az idén a nyugdíjpénztárak: a tőzsdék zuhantak, az állampapírok nem különben, egy átlagos pénztártag 170 ezer forintnál is többet bukott emiatt.

2021-ben a legtöbb országban nőtt a nyugdíjvagyon, így Magyarországon is, de a reálhozamokat nézve már messze nem rózsás a kép: az inflációval kiigazított nyugdíjhozamok Magyarországon voltak a legrosszabbak Törökország és Csehország után.

Károly Gábor
Károly Gábor
Károly Gábor közgazdász végzettségű újságíró és szerkesztő, bő két évtizede dolgozik a magyar médiában. Az Economx főmunkatársa és felelős szerkesztője korábban az Indexnél, a Világgazdaságnál, az Origónál, a Magyar Nemzet Online-nál és a Fintech.hu-nál is megfordult; utóbbinál főszerkesztőként irányította a pénzügyi technológiával foglalkozó szakportált. Pályája során dolgozott hír-, rovat- és címlapszerkesztőként, írt gyorshíreket, tudósításokat, interjúkat és hosszabb háttéranyagokat is. Leginkább gazdasági, pénzügyi, makrogazdasági és vállalati témákkal foglalkozik, különös érdeklődéssel követi a magyar gazdaságpolitika, a költségvetés, az adózás, a fintech és a vállalati innováció ügyeit. Szereti azokat a témákat, ahol a száraznak tűnő adatokból végül egy nagyon is emberi, üzleti vagy politikai történet áll össze.

Ez is érdekelhet