BUX 139023.10 -0,34 %
OTP 44900 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pedagógusok: semmi lényeges nem történt a sztrákjtárgyaláson

Idén nem lesz béremelés, jövőre is 10 vagy maximum 20 százalékkal emelkedhet a pedagógusok bére, ami szakszervezeti vezető szerint nem állítja meg a tanárok elvándorlását. Újabb sztrájktárgyalás november 26-a után lehet, de a tanárok addig is folytatják akcióikat.

2022. november 7. hétfő, 18:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több órás tárgyalás után tulajdonképpen eredménytelenül zárult a kormány és a pedagógus szakszervezetek közötti egyeztetés. Újabb tárgyalás november 26-a után várható - közölte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az egyeztetés után.

2023- januártól legrosszabb esetben 10 százalékos béremelésre számíthatnak a pedagógusok, de ha megérkeztek az uniós források, akkor 20 százalékos béremelés is lehetséges, mondta Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányának elnöke.

A két nagy pedagógus szakszervezet vezetői hangsúlyozták, hogy továbbra is élnek az akciók, amiket meghirdettek:

  • november 18-án újabb országos pedagógussztrájk nap lesz,
  • november 22-én demokrácia órákat tartanak a tanárok az iskolákban,
  • november 26-án szombaton a Kossuth téren valódi nemzeti konzultációt tartanak az oktatásról.

Komjáthy Anna szerint

a kormány által felkínált jövő évi béremelés nem fogja megállítani azt a hullámot, hogy a tanárok elmeneküljenek a pályáról.

Hiszen a követeléseik között szerepelt az is, hogy az idei évben a pedagógusok számára egy azonnal 45 százalékos béremelést kérnek, valamint az is, hogy állítsák vissza heti 22 órára a kötelező heti óraszámot.

Kormány mai ajánlata között szerepelt:

2025. január 1-je a céldátuma annak, hogy a pedagógusok bére elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát. 2030-ig ezt indexálni fogják - mondta Totyik Tamás, a PSZ alelnöke. 2023-ra fogja elérni a pedagógusok bére a diplomás átlagbér 64,7 százalékát, 2024-re a 71,8 százalékát. És ha az adott évben a diplomás átlagbérek tovább emelkednek, akkor ehhez hozzáigazítják a tanárok bérét is. Emellett egy új bértáblában is gondolkodik a kormány, amit jogszabály változáshoz kötnek.

Előre sejtettünk, hogy egy erőteljesebb béremelést a kormány nem fog ingyen adni, és ehhez komoly jogszabályi átalakítást terveznek

- tette hozzá Totyik Tamás.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet