BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Azonnali intézkedést követel a Jobbik az aszálykár és a drágulás enyhítésére

A Jobbik azonnali intézkedéseket követel a kormánytól a példátlan aszálykárok és rendkívüli élelmiszerár-drágulás enyhítésére Magyarországon. Az élelmiszerek áfájának nullára csökkentését, a gazdáknak kamatmentes hitelt javasolnak. Hosszútávon az öntözéses területek növelését javasolják - itt a kormány nem teljesítette a korábbi ígéretét.

2022. július 27. szerda, 16:38

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyar Zoltán, az ellenzéki párt alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján több pontban foglalta össze javaslataikat. Ezek azonnali megtárgyalását, az érintettekkel történő egyeztetését és bevezetését várják a kormánytól, hogy megfizethető árú élelmiszerek legyenek a boltokban és a magyar gazdák túléljék ezt a nehéz időszakot - idézte a politikust az MTI.

Megismételte korábbi kezdeményezésüket az alapvető élelmiszerek áfájának nulla százalékra csökkentéséről, mondván, ez az, amit legelőször megéreznének a fogyasztók.

Van olyan terület, ahol egyáltalán nem lesz termés

Brutális aszály sújtja Magyarországot. Hétszázezer hektárt érint, és ezeknek a területeknek a jelentős részén egyáltalán nem lesz termés. Ennek következtében az érintett gazdáknak bevételük sem lesz, így nem tudják elindítani az őszi vetési folyamatokat - mondta Magyar Zoltán.

A Jobbik azt javasolja, hogy a magyar állam kedvezményes formában, kamatmentes hitellel előfinanszírozza az érintett gazdálkodóknak a vetőmagot, a növényvédő szereket.

Lemaradásban az öntözés támogatása

A kormány nemcsak a rezsi ügyében, hanem az öntözéses gazdálkodás témájában is átverte az embereket. Korábban 2020-ra az öntözhető területek arányának megduplázását ígérték, de valójában azok egyetlen hektárral nem nőttek. Hosszú távon az volna a megoldás, hogy amikor jelentős csapadék érkezik, akkor azt mesterséges tárolókban összegyűjtik, és ezt a vizet lehetne felhasználni az aszálykár mérséklésére - véli az ellenzéki politikus.

Magyar Zoltán összegzése szerint az aszály nem csupán azt jelenti, hogy az élelmiszer még idén 30-40 százalékkal drágul, a mostanihoz képest is, hanem azt is, hogy rengeteg gazdálkodó család megy tönkre - tudósított az MTI.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet